Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego, który zakłada nowe terminy na uzupełnianie przez starostów wykazów nieruchomości sektora publicznego.

Zgodnie z nowymi przepisami, starostwie będą musieli w ciągu 66-miesięcy, liczonych od 19 listopada 2007 r. uzupełnić niekompletny wykaz i przekazać go teleinformatycznie wojewodom, a także marszałkom województw, wójtom, burmistrzom i prezydentom miast oraz innym organom reprezentującym Skarb Państwa.

Aby usprawnić uzupełnianie wykazów do współpracy ze starostami zobowiązano marszałków województw, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz inne organy reprezentujące Skarb Państwa. Jednocześnie wojewodowie będą mogli żądać od starostów uzupełnienia wykazu, a sami odpowiednie dane przekażą głównemu geodecie kraju, który na ich podstawie uzupełni zestawienie zbiorcze dla całego kraju.

Zobacz: Rząd chce zapewnić przejezdność dróg przed EURO 2012

Założono, że przeprowadzana przez wojewodów kontrola obejmować będzie - oprócz obowiązku składania w sądach rejonowych wniosków o ujawnienie w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości sektora publicznego - również realizację obowiązku składania do sądów wniosków o stwierdzenie nabycia własności nieruchomości przez Skarb Państwa.

Zaproponowano także, aby minister administracji i cyfryzacji przedstawiał rządowi raz do roku informację o uaktualnionym zestawieniu zbiorczym.

Zobacz:Prezydent podpisał ustawę budżetową na 2012 rok

Jednocześnie głównego geodetę kraju zobowiązano do sporządzenia na podstawie uaktualnionego zestawienia zbiorczego - do końca 2015 r. - wykazu nieruchomości Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego, dla których nie złożono wniosków o ujawnienie w księgach wieczystych prawa własności.

PS/źródło:KPRM

Zobacz także:

Rząd przeciwny obywatelskiemu projektowi ustawy o ochronie zwierząt

Rząd zaopiniował prezydencki projekt ustawy o nasiennictwie