statystyki

Elektroniczna wymiana informacji o skazaniach uruchomiona

15.01.2009, 07:51; Aktualizacja: 19.03.2011, 02:00
W ramach Projektu Pilotażowego Elektronicznej Wymiany Informacji z Rejestrów Karnych (Network of Judicial Registers) została uruchomiona elektroniczna wymiana informacji o skazaniach pomiędzy Krajowym Rejestrem Karnym a rejestrem karnym niemieckim Bundeszentralregister z siedzibą Bonn.

 

Elektroniczna wymiana informacji o skazaniach znacznie przyspieszy wymianę informacji o skazanych odbywającą się dotąd wyłącznie w formie papierowej na podstawie Europejskiej Konwencji o pomocy prawnej w sprawach karnych z 20 kwietnia 1959 r. W formie elektronicznej pomiędzy rejestrami przesyłane są trzy rodzaje informacji: zapytanie o informację z rejestru karnego, odpowiedź na zapytanie oraz zawiadomienie o skazaniu. System pozwala w bardzo krótkim czasie na uzyskanie m.in. przez polskich sędziów i prokuratorów, na potrzeby toczących się postępowań, informacji o skazaniach obywateli niemieckich lub obywateli polskich wydanych przez sądy na terenie Niemiec. Network of Judical Register działa w oparciu o sieć TESTA, która jest jedną najnowocześniejszych technologii wykorzystywanych do komunikacji administracji publicznej państw członkowskich Unii Europejskiej. Projekt Pilotażowy Wymiany Informacji z Rejestrów Karnych ( Network of Judical Register ) to wspólna inicjatywa czterech państw: Niemiec, Francji, Belgii i Hiszpanii. Obecnie wymiana odbywa się pomiędzy państwami założycielskimi Projektu oraz Republiką Czeską i Luksemburgiem. Polska jest siódmym państwem członkowskim Projektu wymieniającym informacje o skazaniach w formie elektronicznej. Uruchomienie elektronicznej wymiany informacji o skazaniach pomiędzy Polską a pozostałymi państwami członkowskimi Projektu ( tj. Belgia, Hiszpania, Czechy, Luksemburg ) planowane jest na I kwartał 2009 r. W dniu 3 listopada 2008 r. uruchomiona została elektroniczna wymiana informacji pomiędzy Krajowym Rejestrem Karnym a francuskim rejestrem karnym Casier Judiciare National z siedzibą w Nantes.


Pozostało 3% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane