statystyki

Tydzień Bez Wokand-akcja protestacyjna sędziów

20.01.2009, 06:15; Aktualizacja: 19.03.2011, 02:00
Zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA informuje, że w dniach 19-23 stycznia 2009 r. przeprowadzona zostanie akcja protestacyjna sędziów określana jako „Tydzień Bez Wokand".

Wstępne dane wskazują, że w porównaniu z poprzedzającym tygodniem w skali kraju odbędzie się 50% mniej rozpraw. Sędziowie wcześniej powstrzymali się od wyznaczenia terminów rozpraw w tych dniach lub zmienili terminy rozpraw już wyznaczonych. Odbędą się jednak rozprawy, których odwołanie łączyłoby się z nadmiernymi trudnościami (tj. sprawy wieloosobowe, z udziałem osób zamieszkałych daleko od siedziby sądu, itp.) lub w oczywisty sposób prowadziłoby do przewlekłości postępowania (sprawy z udziałem podmiotów zagranicznych). W takiej sytuacji akcja może ograniczyć się do odraczania terminu ogłoszenia orzeczenia i informowania o udziale sędziego w proteście. Normalnie i bez zakłóceń odbędą się sprawy, których specyfika tego wymaga (np. sprawy aresztowe). Sędziowie poświęcą te dni na wykonywanie pozaorzeczniczych obowiązków: pisanie uzasadnień, przygotowywanie się do rozpraw, samokształcenie. Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA domaga się zmian w Prawie o ustroju sądów powszechnych mających na celu:


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane