W dniu 15 lutego 2012 r. o godz. 9.00 Trybunał Konstytucyjny rozpozna pytanie prawne Sądu Rejonowego w Rybniku Wydział I Cywilny dotyczące opłaty stosunkowej w przypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego.

Trybunał Konstytucyjny orzeknie w sprawie zgodności art. 49 ust. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o komornikach sądowych i egzekucji w części dotyczącej pobierania od dłużnika opłaty stosunkowej w przypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego na podstawie art. 823 kodeksu postępowania cywilnego z art. 2 konstytucji.

Zobacz: TK: Odpowiedzialność karna za brak rejestracji czasopisma niekonstytutycyjna

Zgodnie z kwestionowanym przepisem w sprawach o egzekucję świadczeń pieniężnych komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową ustaloną od wartości wyegzekwowanego świadczenia, z zastrzeżeniem jej minimalnej oraz maksymalnej wysokości.

Zdaniem sądu pytającego kwestionowana regulacja kosztów egzekucji została podporządkowana ogólnej zasadzie powiązania wysokości opłaty egzekucyjnej z nakładem pracy komornika i skutecznością podejmowanych przez niego czynności.

Zobacz: TK: finansowanie składek KRUS niekonstytucyjne

W opinii sądu pytającego wyjątki od tej zasady powinny być racjonalne i proporcjonalne. Sąd pytający podważa spełnienie tych wymogów w sytuacji umorzenia postępowania egzekucyjnego z mocy prawa na podstawie art. 823 k.p.c. Umorzenie postępowania egzekucyjnego jest w tym wypadku skutkiem bezczynności wierzyciela, zaś wcześniejsza aktywność komornika jest zazwyczaj znikoma - co nie uzasadnia, zdaniem sądu pytającego, obciążenia dłużnika opłatą egzekucyjną.

PS/źródło:TK

Zobacz także:

TK: Przeniesienie celników zgodne z konstytucją

TK : Wyłączenie prokuratora prowadzącego postępowanie przygotowawcze