Dnia 12 maja 2010 r. w Warszawie odbyło się spotkanie, którego tematyka obejmowała wpływ ustanowionej instytucji pozwów zbiorowych na rynek farmaceutyczny i ich związek z potencjalnymi roszczeniami pacjentów dotyczącymi używania produktów leczniczych.

Spotkanie poprowadził mec. Tomasz Jaworski, który swoje wystąpienie zaczął od postawienia ogólnej tezy, iż z całą pewnością instytucja pozwów grupowych dotyka rynek farmaceutyczny w sprawach związanych z obrotem lekami.

Założeniem przedmiotowej ustawy, która wprowadza nieznaną prawu polskiemu instytucję postępowania grupowego, jest możliwość dochodzenia roszczeń minimum dziesięcioosobowej grupy osób, z której roszczenie każdej jest jednakowe jak i kierowane do tej samej osoby, w jednym postępowaniu.

Prelegent zaznaczył, iż powyższa instytucja jest stworzona do wykorzystania jej na gruncie stosunków konsument a przedsiębiorca, ze względu na fakt, iż w przedmiotowych stosunkach mamy z całą pewnością doczynienia z produktami, które mogą wywołać szkodę, lek z należy naturalnie zaliczyć do tej grupy.

Zdaniem referenta nurtującym pozostaje pytanie, czy ze względu na fakt, iż spod zakresu przedmiotowego wyłączone zostały roszczenia wynikające z naruszenia dóbr osobistych, to czy szerokie zastosowanie przedmiotowa instytucja ma prawo znaleźć w dziedzinie prawa farmaceutycznego?

Do zakresu spraw, do których pozwy grupowe będą miały zastosowanie, referent zaliczył przede wszystkim sprawy dotyczące szkód na osobie powstałych w wyniku działania leków. Jako przykład sprawy z powództwa grupowego, wytoczonego w USA, opartego na powyższej podstawie prawnej podał sprawę leku Viox., która zakończyła się ugodą stron. Wskazał także na problemy natury faktycznej i prawnej związane z ujednoliceniem krzywdy czy adekwatnym związkiem przyczynowym w powyższych sprawach.

Kolejną grupą spraw z prawa farmaceutycznego którego zakres mogłyby objąć pozwy zbiorowe są szkody związane z wycofaniem leku z obrotu jak i sprawy związane z masowymi zakażeniami pacjentów w placówkach służby zdrowia.

Według oceny prelegenta prognoza oparta na praktyce zawodowej, odnośnie znaczenia jakie będzie miała powyższa ustawa na rynek leków w Polsce, ma dualistyczny charakter. Z jednej strony referent doszukuje się jej wpływu na wzrost świadomości prawnej poszkodowanych z drugiej zaś może stać się swoistym środkiem nacisku na producentów z których działalnością wiązać się będzie szkoda, a co za tym idzie ich ewentualna odpowiedzialność odszkodowawcza.

Paulina Szewioła