Zakończyły się konsultacje nad projektem zmian w emeryturach służb mundurowych. Jak poinformował resort spraw wewnętrznych, prawdopodobnie jeszcze w marcu Rada Ministrów zajmie się projektem, a potem trafi on do Sejmu.

W trakcie konsultacji nad projektem zmian w systemie emerytalnym służb mundurowych strona związkowa zgłosiła liczne uwagi. Najczęściej dotyczyły one wieku 55 lat jako jednego z dwóch niezbędnych warunków uprawniających do emerytury. W ocenie związkowców pierwsze uprawnienia emerytalne powinny przysługiwać albo po 25 latach służby i osiągnięciu wieku 50 lat albo tylko po 25 latach służby bez określania wieku.

Rozbieżności istniały także w kwestii naliczania podstawy wymiaru emerytury. Podstawę nadal powinno stanowić uposażenie na ostatnio zajmowanym stanowisku, a nie średnie uposażenie należne przez okres kolejnych trzech lat – uważają związkowcy.

Zobacz: Zmiany w emeryturach mundurowych na etapie konsultacji społecznych

Negatywie odnieśli się także do propozycji określenia maksymalnego wymiaru podstawy emerytalnej na poziomie 75%, który w ich opinii nie jest motywacją do przedłużenia służby dla obecnie pracujących funkcjonariuszy.

Strona związkowa skrytykowała także fakt, iż do nowego systemu emerytalnego nie zostali włączeni funkcjonariusze Służby Celnej.

Podczas spotkania z przedstawicielami związków zawodowych minister Jacek Cichocki przedstawił główne argumenty, które spowodowały, że w projekcie nie zostały uwzględnione uwagi strony związkowej.

Zobacz: Lewiatan popiera zmiany w emeryturach służb mundurowych

Minister spraw wewnętrznych dodał jeszcze, że w związku z propozycjami podniesienia wieku emerytalnego dla wszystkich obywateli, również podniesienie wieku emerytalnego dla funkcjonariuszy wydaje się naturalne.

Pisaliśmy o tym: Konsultacje dotyczące reformy emerytur mundurowych dobiegają końca

PS/źródło:MSW

Zobacz także:

Kolejne konsultacje w sprawie reformy systemu emerytalnego służb mundurowych

MSW: Będą podwyżki dla służb mundurowych