Ponad 100 sędziów, a także m.in. liczne grono referendarzy sądowych wzięło udział w pierwszym dniu konferencji „Księgi wieczyste i hipoteka w praktyce sądowej i bankowej”.

W trakcie konferencji szczególną uwagę poświęcono wprowadzonej ustawą o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece z 29 czerwca 2009 r. nowelizacji. Przewidziane nią zmiany są do tej pory największymi, od dnia wejścia w życie samej ustawy o księgach wieczystych i hipotece tj. od 1 stycznia 1983 r.

W organizowanym już po raz 10 spotkaniu udział wziął również Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

Zobacz: Jedna hipoteka może zabezpieczyć kilka wierzytelności

-Wyrażam uznanie dla wysiłku twórców ustawy, aktów wykonawczych oraz programu informatycznego, umożliwiającego odzwierciedlenie zmian w strukturze księgi wieczystej. Wspólny trud zaowocował stworzeniem nowych unormowań, których głównym celem było unowocześnienie hipoteki jako instrumentu zabezpieczenia wierzytelności na nieruchomości. Nadto, modyfikacja instytucji hipoteki zmniejszyła zakres obciążeń w wydziałach ksiąg wieczystych sądów rejonowych, z uwagi na ograniczenie informacji podlegających ujawnieniu w księdze wieczystej – powiedział Krzysztof Kwiatkowski.

Minister Sprawiedliwości poinformował, że przeciętny ogólnopolski czas oczekiwania na wpis do księgi wieczystej za I półrocze tego roku wyniósł 0,9 miesiąca i jest najlepszy od ponad 10 lat.

PS/źródło: MS

Zobacz także:

Administrator hipoteki - novum w UKWH

Hipoteka po nowelizacji - weszły w życie nowe przepisy