Helsińska Fundacja Praw Człowieka zwróciła się do Dyrektora Zakładu Karnego w Czerwonym Borze w sprawie więźnia, któremu administracja więzienna odmówiła prawa do posiadania przenośnego komputera w celi.

Więzień zwracał się kilkakrotnie do władz placówki penitencjarne oraz sądów o umożliwienie mu korzystania z komputera powołując się na prawo do samokształcenia. W ocenie Fundacji jego roszczenie jest zasadne, w szczególności mając na uwadze jego wykształcenie informatyczne oraz możliwość posiadania sprzętu komputerowego w celi w poprzedniej jednostce penitencjarnej.

Więzień w wielu pismach do Fundacji podnosił, że po wyjściu na wolność, nadal chciałby zajmować się działalnością gospodarczą związaną z usługami informatycznymi, którą prowadził przed wydaniem prawomocnego wyroku Sądu. Jednak w tym celu musi się stale dokształcać, ćwiczyć swoje umiejętności praktyczne, między innymi ze względu na znaczący postęp techniki w tej dziedzinie wiedzy. By mu to umożliwić, należy spełnić warunek, którym jest posiadanie sprzętu komputerowego, choćby przenośnego. Odmowa realizacji tego prawa nakłada na organ administracji więziennej konieczność wskazania i uzasadnienia istnienia realnych przesłanek uniemożliwiających skazanemu korzystanie z przysługujących mu praw.

Zdaniem HFPC bezzasadne wydaje się również stwierdzenie, że jednym z negatywnych skutków posiadania przez skazanego komputera w celi są względy bezpieczeństwa.

Jak podaje Zbigniew Hołda w Komentarzu do Kodeksu karnego wykonawczego (Zbigniew Hołda, Komentarz do Kodeksu karnego wykonawczego, Gdańsk 2006) „zagrożenie dla bezpieczeństwa zakłada wyższe niż przeciętne prawdopodobieństwo zaistnienia okoliczności, które są podstawą stosowania przez funkcjonariuszy Służby Więziennej środków przymusu bezpośredniego, broni palnej czy psa służbowego”.

Fundacja wskazała, iż zgodnie z art. 70 ust. 1 Konstytucji RP każdy ma prawo do nauki, co oznacza, iż Konstytucja nie różnicuje podmiotowo kategorii osób, którym prawo do nauki zostało przyznane. Również osoba skazana skutecznie korzysta z podmiotowego prawa do nauki.





HFPC/AS

Zobacz także:

Prawo więźnia do leczenia »

Więzień z nowotworem wymaga natychmiastowego leczenia »