Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin zaprezentował założenia nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, które mają przesądzić, że rozdzielenie dziecka i rodzica może mieć miejsce jedynie wówczas, gdy wcześniej inne zastosowane przez sąd opiekuńczy środki, okazały się nieskuteczne oraz gdy ewidentnie dla dobra i bezpieczeństwa dziecka należy je oddzielić od rodzica.

Wypracowane w Ministerstwie propozycje Jarosław Gowin przedstawił powołanemu specjalnie w tym celu Komitetowi Doradczemu do spraw Reformy Prawa Rodzinnego. W jego skład weszli eksperci zajmujący się na co dzień sprawami rodziny z Fundacji Mamy i Taty, Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców, Związku Dużych Rodzin 3+ oraz Fundacji Pomocy Kobietom i Dzieciom.

- Spotkaliśmy się, by wypracować dobre rozwiązania dla rodzin. Mam szczególnie na uwadze przeciwdziałanie przedwczesnemu i często zbyt pochopnemu rozdzieleniu rodziców i dziecka - powiedział po pierwszym spotkaniu Komitetu Jarosław Gowin.

Minister wyraził nadzieję, że w niedługim czasie projekt zmian w prawie rodzinnym trafi do konsultacji społecznych i uzgodnień z członkami rządu.

Zobacz: ETS: Rodzice małoletnich obywateli UE mają prawo do pobytu i pracy

- Rozdzielenie rodziców i dzieci powinno być co do zasady uwarunkowane wyczerpaniem środków stosowanych przez sąd opiekuńczy. Tymczasem obecnie, umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej uwarunkowane jest w pewnym zakresie podjęciem uprzednich działań wspierających rodzinę, leżących w kompetencjach jednostek samorządu terytorialnego i co do zasady niezależnych od decyzji sądu opiekuńczego - przypomniał Minister Jarosław Gowin.

- Należy podkreślić, że nawet wyczerpanie wszystkich form pomocy rodzinie, które może podejmować jednostka samorządu terytorialnego nie oznacza wyczerpania wszelkich możliwych środków, które zastosować może sąd opiekuńczy. Nowelizacja przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego ma na celu nie tyle zmianę istniejącego stanu prawnego, lecz doprecyzowanie istniejących unormowań, stanowiąc zabezpieczenie przed błędnymi rozstrzygnięciami sądów - dodał.

Zobacz: Rząd: Matka po urlopie macierzyńskim ma prawo do ''trzynastki''

Celem przygotowywanego projektu jest przeciwdziałanie przedwczesnemu i pochopnemu rozdzieleniu rodziców i dziecka. Jednym z wymogów proponowanych zmian jest konieczność zachowania możliwości natychmiastowej i zdecydowanej ingerencji sądu opiekuńczego, gdy wymagać tego będzie ochrona dobra dziecka.

PS/źródło:MS

Zobacz także:

TK: Ojciec który jedynie łoży na dziecko nie ma prawa do ulg podatkowych dla samotnych rodziców