W dniu 5 listopada 2010 roku Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski wziął udział w drugim dniu IX Krajowego Zjazdu Radców Prawnych.

W trakcie Zjazdu Minister podziękował Prezesowi oraz całemu środowisku radców prawnych za dotychczasową współpracę. Przypomniał także wspólne inicjatywy Ministerstwa Sprawiedliwości i samorządu radcowskiego, m.in.: podpisanie Porozumienia o bezpłatnej pomocy prawnej dla najbliższych ofiar katastrofy smoleńskiej (Porozumienie podpisały także samorządy adwokatów i notariuszy), nieodpłatną pomoc prawną dla osób poszkodowanych w wyniku tegorocznych powodzi, a także program „Świadomy swoich praw obywatel”, który ma na celu wprowadzenie praktycznej nauki prawa do szkół średnich.
Krzysztof Kwiatkowski podtrzymał także swoją, złożoną w sierpniu 2010 r., deklarację, iż przyszłoroczny egzamin radcowski zostanie przeprowadzony przy użyciu komputerów.
Minister przypomniał też, że w obecnym stanie prawnym, różnica pomiędzy uprawnieniami adwokata i radcy prawnego sprowadza się do niemożności ustanowienia radcy prawnego – obrońcą oskarżonego.
Minister Sprawiedliwości co do zasady przedmiotową barierę uznał za nieuzasadnioną. Zapowiedział także, iż w najbliższych tygodniach, w porozumieniu z samorządami zostanie powołany zespół ministerialny, który podejmie prace nad tą problematyką.
Minister Sprawiedliwości zauważył, że w kontekście tej problematyki rodzi się pytanie, czy wszyscy radcowie prawni są gotowi i zainteresowani ustanawianiem ich obrońcami oskarżonych. Zdaniem Krzysztofa Kwiatkowskiego pytanie to jest niezwykle doniosłe, zważywszy zwłaszcza na będący konsekwencją poszerzenia uprawnień, obowiązek obejmowania przez radców prawnych roli obrońców z urzędu i odpowiadającą mu powinność, aby pomoc ta stanowiła rzeczywistą i kompetentną realizację konstytucyjnego prawa do obrony.
W sprawie ustalenia zasad i obszarów niezbędnego szkolenia uzupełniającego radców prawnych zainteresowanych pełnieniem obrony oskarżonych, inicjatywa winna należeć do władz krajowych samorządu – powiedział Krzysztof Kwiatkowski.
W opinii Ministra Sprawiedliwości, wśród prawniczych zawodów zaufania publicznego, radcowie prawni stanowią grupę najliczniejszą, a poszerzenie kompetencji radców prawnych winno też – według Ministra – poprawić dostępność do konstytucyjnego prawa do obrony.

PS/MS

Zobacz także:

Chcemy rozmawiać o połączeniu zawodów

Radcy prawni postulują reformę egzaminu państwowego