W dniu 8 maja wchodzi w życie nowelizacja kodeksu karnego, kodeksu postępowania karnego i kodeksu karnego skarbowego, która ma za zadanie dostosować przepisy dotyczące uwzględniania orzeczeń skazujących wydanych w innych państwach UE do przepisów europejskich.

Nowelizacja ma na celu umożliwienie sądom polskim uwzględnienie w postępowaniu karnym orzeczeń skazujących wydanych w państwach członkowskich Unii Europejskiej w związku z popełnieniem przez sprawcę przestępstwa.

Zmiany w Kodeksie karnym

Zgodnie z nowelizacją wyrokiem łącznym nie będzie można objąć orzeczeń skazujących wydanych w innych państwach członkowskich Unii Europejskich a w razie skazania przez sąd innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej zatarcie skazania będzie następowało zgodnie z prawem państwa, w którym to skazanie nastąpiło. Nowelizacja dotyczy również uwzględniania wydanych w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej prawomocnych orzeczeń skazujących sądów właściwych w sprawach karnych, uznających daną osobę za winną popełnienia przestępstwa w sprawie o inny czyn niż będący przedmiotem postępowania karnego. Ustawa w art. 114 a przewiduje jednak wyjątki od powyższej zasady.

Zmiany w Kodeksie postępowania karnego

Nowelizacja zmienia przepisy postępowania karnego wprowadzając art. 213 § 2a, dotyczący kwestii powzięcia przez organ informacji o prawomocnym skazaniu. Zmiana dotyczy również art. 607 s § 4. Zgodnie z powyższym przepisem w przypadku wydania postanowienia o wykonaniu kary albo środka, orzeczonych przez organ sądowy państwa wydania nakazu europejskiego, kwalifikacja prawna czynu określana jest przez sąd według prawa polskiego. Z kolei gdy w powyższym przypadku ustawowe zagrożenie karą przekracza górną granicę, sąd określa podlegającą wykonaniu karę lub środek według prawa polskiego, w wysokości odpowiadającej górnej granicy ustawowego zagrożenia, uwzględniając okres rzeczywistego pozbawienia wolności za granicą oraz wykonaną tam karę lub środek.

Zmiany w Kodeksie karnym skarbowym

Zmiany przepisów Kodeksu karnego skarbowego dotyczą stosowania przepisów części ogólnej K.k. do przestępstw skarbowych. Postępowanie sądowe zakończone prawomocnym orzeczeniem, o którym mowa w art. 607s § 3 Kodeksu postępowania karnego, wydanym w okresie od dnia 1 maja 2004 r. do dnia wejścia w życie nowelizacji, wznawia się, jeżeli sąd orzekł o pozbawieniu wolności w wymiarze przekraczającym górną granicę ustawowego zagrożenia karą za przestępstwo z uwzględnieniem ustawowych przesłanek zaostrzenia kary według stanu prawnego na dzień orzekania.

Wznowienie postępowania jest ograniczone wyłącznie do określenia podlegającej wykonaniu kary lub środka według prawa polskiego.

Ustawa z dnia 20 stycznia 2011 r. o zmianie ustaw Kodeks karny, Kodeks postępowania karnego i Kodeks karny skarbowy, wejdzie w życie 8 maja 2011 r.

Roma Opoka

Zobacz także:

Skuteczne prawo do obrony w sprawach karnych - raport

Przestępstwo działania na szkodę spółki