W dniu 28 czerwca 2011 roku w siedzibie Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie odbyło się posumowanie V edycji konkursu na najlepszą pracę magisterską dotyczącą arbitrażu.

Konkurs im. Prof. Jerzego Jakubowskiego –prekursora polskiego arbitrażu, jest organizowany od 2003 roku. Jak podkreślił Prezes SAKiG Maciej Furtek konkurs jest przepustką dla młodych adeptów studiów prawniczych do dalszej kariery związanej z arbitrażem, współpracy ze znaczącymi kancelariami w Polsce i za granicą, oraz jest szansą publikacji prac dotyczących arbitrażu.

W tegorocznej V edycji konkursu zgłoszono 29 prac magisterskich z Uniwersytetów w całej Polsce, przy czym prace przesłane z Uniwersytetu Warszawskiego, oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego zdecydowanie przeważały.
W Jury konkursu zasiedli wybitni prawnicy, m in. Prof. Dr hab. Andrzej Całus, Mec. Krzysztof Czeszejko-Sochacki, czy prof. Dr hab. Andrzej Szlęzak, a przewodniczącym po raz kolejny był dr Andrzej Tynel- radca prawny, członek Rady Arbitrażowe SAKiG.

I miejsce w konkursie zostało przyznane Katarzynie Kempie z Uniwersytetu Jagiellońskiego, za pracę „Granice interwencji sądu powszechnego w postępowaniu arbitrażowym”. Praca pod kierunkiem dr. Marcina Spyry została napisana w języku angielskim. Jak podkreśliła laureatka konkursu inspiracją do napisania pracy był kontrowersyjny wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości dotyczący arbitrażu.

Laureatka otrzymała nagrodę w wysokości 10 tys. zł. Miejsce II wraz z nagrodą w wysokości 7 tys. złotych zostało przyznane Gabrieli Pagacz (UJ) za pracę nt. „Klauzula porządku publicznego w międzynarodowym arbitrażu handlowym”. Pani Ewelina Wętrys , autorka pracy: „Skuteczność zapisu na sąd polubowny spółki zależnej wobec spółki dominującej” zajęła miejsce III (nagroda w wysokości 5 tys zł).
Konkurs ma na celu promowanie arbitrażu jako jednej z metod polubownego rozwiązywania sporów.

Anna Sergiej

Zobacz także:

Poufność w arbitrażu międzynarodowym