Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji przepisów, który ma zapewnić przyspieszenie i usprawnienie postępowania karnego.

Chodzi o projekt nowelizacji Kodeksu postępowania karnego, Kodeksu karnego i innych ustaw. Zaproponowane rozwiązania mają przyczynić się do skrócenia pracy sądów. Sąd ma orzekać jednoosobowo, dotyczyć ma to również sądów drugiej instancji.

Zgodnie z projektem, możliwe będzie wydanie wyroku bez rozprawy, jeżeli taki wniosek zgłosi oskarżony. Co więcej wnioskowanie o skazanie bez rozprawy rozszerzono na wszystkie występki. Instytucja dobrowolnego poddania się karze będzie obejmować wszystkie przestępstwa, również najcięższe.

W myśl nowych regulacji, referendarze sądowi przejmą część czynności wykonywanych przez sędziów w postępowaniu karnym, będą mogli np. wydawać postanowienia o charakterze obligatoryjnym, wydawać decyzje o udziale obrońcy i pełnomocnika czy określać koszty procesu.

Zobacz: Nowelizacja KPC niewystarczająca

Nowym rozwiązaniem są przepisy dotyczące dochodzenia, które ma być prowadzone przez prokuratora, gdy podejrzanym będzie: sędzia, prokurator, funkcjonariusz Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego Służby Celnej, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej i innych organów. Obecnie w przypadku podejrzeń wobec tych grup osób prowadzone jest śledztwo.

Ponadto uregulowano i doprecyzowano zagadnienia związane ze stosowaniem środków przymusu - chodzi o tzw. zatrzymanie prokuratorskie oraz tymczasowe aresztowanie. Tymczasowe aresztowanie nie będzie stosowane, jeżeli przestępstwo jest zagrożone karą pozbawienia wolności do 2 lat.

Zobacz: Jakie są przyczyny niesłusznych skazań w Polsce?

Zgodnie z projektem możliwe będzie także umorzenie postępowania karnego, gdy sprawca pojedna się z pokrzywdzonym i naprawi wyrządzoną szkodę. Taki tryb będzie możliwy w sprawach o przestępstwa zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Dodatkowo zmieniono również kwalifikację czynu prowadzenia pod wpływem alkoholu pojazdów innych niż mechaniczne, np. roweru. Będzie za to grozić kara aresztu lub grzywną nie niższą niż 50 zł.

PS/źródło:KPRM

Zobacz także:

Sądy na telefon

Nowa ustawa o prokuraturze konsultowana