W dniu 8 lutego 2011 roku podczas posiedzenia Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Kodeksu karnego wykonawczego, który ma zlikwidować procedurę, która sprawia, że skazani skutecznie unikają poddania się karze pozbawienia wolności.

Likwidacja powyższej procedury ma wyeliminować kolejne wnioski obrońców np. o odroczenie kary pozbawienia wolności, które obecnie powodują, że skazany po raz kolejny unika stawienia się w zakładzie karnym. W praktyce dochodziło do składnia kolejnych wniosków o odroczenie kary, co uniemożliwiało szybkie i sprawne wykonanie wyroku, a w konsekwencji przedłużało przebywanie skazanego na wolności.
W nowych przepisach doprecyzowano też ważną regulację dotyczącą informowania pokrzywdzonego o każdorazowym opuszczeniu zakładu karnego przez skazanego. Pokrzywdzony będzie otrzymywał taką informację, jeśli złoży wniosek w tej sprawie do sądu. Wtedy sąd prześle ten wniosek do zakładu karnego lub aresztu śledczego oraz przekaże dane zawierające imię, nazwisko i adres pokrzywdzonego. Zakład karny lub areszt śledczy poinformują pokrzywdzonego o wyjściu skazanego na wolność.
Ponadto projekt przewiduje powierzanie części wykonywanych przez kuratorów zadań, stowarzyszeniom, organizacjom i instytucjom przygotowanym do pracy ze skazanymi. Takim zadaniem może być np. dozór nad skazanym.
Kolejną istotną zmianą jest zniesienie zaskarżalności wszystkich postanowień w postępowaniu wykonawczym i wprowadzenie możliwości zaskarżania orzeczeń najbardziej istotnych dla skazanego. Zaproponowano też przyjęcie generalnej zasady, że rozpoznawanie spraw przez sąd będzie się dokonywać bez udziału stron. Zasada o udziale stron w posiedzeniach sądu zostanie zachowana do spraw najważniejszych.

PS/źródło:KPRM

Zobacz także:

Elektroniczny system dozoru skazanych

TK: Zasady wynagradzania skazanych naruszają zasadę wolności