W dniu 4 grudnia 2010 roku Andrzej Rzepliński odebrał z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego nominację na stanowisko prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Na stanowisko wiceprezesa TK powołany został Stanisław Biernat.

Prezydent powołał także trzech nowych, wybranych przez Sejm, sędziów Trybunału - Stanisława Rymara, prof. Piotra Tuleję i prof. Marka Zubika.
Jak podkreślił Prezydent, konstytucję można poprawiać, nowelizować, ale na pewno trzeba zawsze szanować jej zapisy.
Bronisław Komorowski podziękował też sędziom, którzy skończyli swoją służbę w Trybunale Konstytucyjnym.
Prof. Andrzej Rzepliński- Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, autor licznych publikacji o konstytucyjnych prawach człowieka, sądownictwie, sędzia TK.
Urodził się w 26 listopada 1946 w Ciechanowie. Studiował Prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Po studiach został aplikantem w Prokuraturze Powiatowej w Garwolinie. W 1978 roku uzyskał tytuł doktora nauk prawnych, a w 1990 roku doktora habilitowanego. Od 2000 roku jest profesorem zwyczajnym.
W 1990 roku był inicjatorem i współautorem projektu Karty Praw i Wolności, przedstawionego przez grupę członków Komitetu Helsińskiego. Na polecenie Prezydenta RP, brał udział w przygotowaniu projektu Konstytucji.
Współpracował z Chicago University Law School Center for the Study of Constitutionalism in Eastern Europe, instytutami Maxa Plancka oraz z Constitutional and Legal Policy Institute Uniwersytetu Środkowo-Europejskiego w Budapeszcie.
Był członkiem m.in.:

Komisji Reformy Prawa Karnego przy Ministerstwie Sprawiedliwości ( pracował w zespole do spraw kodeksu karnego wykroczeń)helsińskiego ruchu obrony praw człowiekaobecnie: Komitetu Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych ONZ

Swoje publikacje poświęca sprawom: zbrodni państwa, więziennictwa, polityki kryminalnej porównawczej. Jego opinie prawne przedstawiane są komisjom europejskim, Sądowi Najwyższemu, Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka, Trybunałowi Konstytucyjnemu. W 2007 roku został wybrany przez Sejm na sędziego TK.
PS/KPRP

Zobacz także:

Trzech sędziów TK wybranych przez sejm

Wybór sędziów TK w opinii środowiska akademickiego