Z okazji Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami organizacji zajmujących się walką z przemocą domową. Podczas spotkania podsumowano dotychczasowe działania zwalczające przemoc wobec dzieci, w tym stan wdrażania nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, która weszła w życie w sierpniu 2010 r.

Większa pomoc dla ofiar przemocy w rodzinie, izolacja sprawców oraz rozwój profilaktyki zapobiegania przemocy, tworzenie zespołów interdyscyplinarnych działających na rzecz walki z przemocą w rodzinie – to najważniejsze kwestie, które są uregulowane w nowelizacji z dnia 10 czerwca 2010 roku, kiedy uchwalono ostateczny tekst ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie z dnia 29 lipca 2005 roku.

Ponadto nowelizacja, która weszła w życie w dniu 1 sierpnia 2010 roku wprowadziła zakaz kar cielesnych oraz możliwość uzyskania bezpłatnego zaświadczenia lekarskiego o przyczynach i rodzaju uszkodzeń ciała.
Szef rządu przypomniał, że nowa ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie jednoznacznie wskazuje, że bicie dzieci jest przestępstwem.

Donald Tusk podkreślił, że coraz więcej rodziców rozumie, że bicie dzieci jest niedopuszczalne.
PS/KPRM
Zobacz także:

Nowe zasady przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Grooming w europejskich regulacjach prawnych