W dniu 1 sierpnia 2011 roku weszły w życie przepisy Kodeksu wyborczego, które wprowadzają zmiany w prawie wyborczym. Do najważniejszych należą jednomandatowe okręgi wyborcze w wyborach do Senatu, parytety na listach wyborczych oraz możliwość głosowania w wyborach parlamentarnych przez pełnomocnika.

Nie wszystkie jednak regulacje weszły w życie, gdyż Trybunał Konstytucyjny uznał je za sprzeczne z Konstytucją. Chodzi o regulacje wprowadzające możliwość zarządzenia dwudniowego głosowania w wyborach parlamentarnych oraz na Prezydenta, a także te, które zakazują stosowania billboardów i emitowania spotów wyborczych w trakcie kampanii wyborczej.

Kodeks określa zasady i tryb zgłaszania kandydatów, przeprowadzania oraz warunki ważności wyborów: do Sejmu i do Senatu, na Prezydenta, do Parlamentu Europejskiego, do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Głosowanie będzie się odbywało w godz. 7.00 - 21.00.

Zgodnie z przepisami osoby stale zamieszkałe na obszarze gminy, którym przysługuje prawo wybierania, znajdą się w rejestrze.

Głosowanie przez pełnomocnika

Z przepisów wynika, że wyborca niepełnosprawny lub w wieku powyżej 75 lat może oddać głos przez pełnomocnika. Pełnomocnictwa do głosowania będą udzielane przed wójtem lub pracownikiem urzędu gminy upoważnionym przez wójta. Akt pełnomocnictwa sporządza się w miejscu zamieszkania wyborcy, jednak wyjątkowo na jego wniosek również w innym miejscu. Gmina udostępni wykaz sporządzonych aktów pełnomocnictwa. Pełnomocnictwo wyborca będzie mógł cofnąć najpóźniej na dwa dni przed dniem wyborów lub doręczyć stosowne oświadczenie obwodowej komisji wyborczej w dniu głosowania.

Głosowanie korespondencyjne

Z kolei wyborca przebywający za granicą będzie mógł zagłosować korespondencyjnie.

Pozostałe zmiany

Ponadto w wyborach do Senatu będą obowiązywały jednomandatowe okręgi wyborcze. Kodeks wprowadza parytety - liczba odpowiednio kobiet lub mężczyzn na danej liście nie będzie mogła być mniejsza niż 35% liczby wszystkich umieszczonych na niej kandydatów.

Paulina Szewioła

Zobacz także:

Powstanie Centralne Repozytorium Informacji Publicznych

TK w sprawie Kodeksu Wyborczego