Rzecznik Praw Obywatelskich przedstawił swoje stanowisko odnośnie rozpoczynającej się właśnie kampanii społecznej„I wszyscy się dowiedzą”.

Kampania ta ma celu rozpoczęcie debaty publicznej i zwrócenie uwagi na poważny problem dotyczący odpowiedzialności rodzica wobec dziecka, a w szczególności kwestii niepłacenia zasądzonych alimentów. Kampania ta umożliwi osobom zainteresowanym tym problemem - osobom uprawnionym do alimentów - zabranie głosu w dyskusji. Metoda kampanii polega na wysyłaniu pocztówek, z których treścią, z racji wybranej formy, wiele osób będzie mogło się zapoznać. Nadto, podpis na odwrocie kartki wskazuje, że nadawcą kartki będzie Dziecko ( bez wskazania imienia i nazwiska). Efektem takiego rozwiązania jest ujawnienie informacji o stanie majątkowym dłużnika oraz fakt, iż trudno będzie udowodnić, np. w postępowaniu przed sądem, kto w rzeczywistości wysłał taka pocztówkę do dłużnika alimentacyjnego. Stwarza to pole do nadużyć i obawy, że pocztówki takie trafią do przypadkowych osób, które nie są dłużnikami alimentacyjnymi i które nie będą wiedziały, kto korespondencje o treści „I wszyscy się dowiedzą” do nich skierował.

Rzecznik Praw Obywatelski postanowił zwrócić uwagę, popierając cel i założenia w/w kampanii, iż metoda wykorzystywana w kampanii (wysyłanie pocztówek, których treść będzie ogólnodostępna) może budzić wątpliwości, czy w rezultacie nie doprowadzi ona do naruszeń praw innych osób. W przedmiotowej sprawie powstaje bowiem konflikt pomiędzy różnymi chronionymi prawnie wartościami - ochroną praw i wolności dziecka, a prawem do prywatności dłużnika alimentacyjnego.

RPO przypomina, że w świetle utrwalonego orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego oraz sądów powszechnych, nie ulega wątpliwości, że sytuacja majątkowa osoby należy do sfery jej prywatności. Działania osób uprawnionych do alimentów, decydujących się na wysłanie pocztówki „ I wszyscy się dowiedzą” pozostają w granicach obowiązującego prawa. Żaden przepis nie zakazuje obywatelom takiego działania, aczkolwiek bezsporne jest, iż w ten sposób dochodzi do ujawnienie informacji ze sfery życia prywatnego dłużników alimentacyjnych poprzez ujawnienie np. tajemnicy korespondencji, czy też ujawnienie informacji o sytuacji majątkowej jednostki, które to dobra są chronione na gruncie prawa cywilnego (np. art. 23 i 24 Kodeksu cywilnego).

RPO/KR