statystyki

Globalna ochrona Praw Własności Intelektualnej

01.10.2008, 10:56; Aktualizacja: 19.03.2011, 01:58
Przedstawiciele BUSINESSEUROPE, Międzynarodowego Forum Ochrony Praw Własności Intelektualnej (IIPPF, Japonia) oraz Amerykańskiej Izby Handlowej spotkali się w Brukseli, aby przedyskutować, w jaki sposób przedsiębiorcy działający wspólnie z władzami państwowymi mogliby dalej wzmacniać globalną ochronę Praw Własności Intelektualnej i ich stosowanie.


Europejscy, japońscy i amerykańscy przedsiębiorcy wzywają do konstruktywnego zakończenia negocjacji w sprawie Umowy handlowej dotyczącej zwalczania obrotu towarami podrobionymi (ACTA). Umowa ACTA powinna określać ambitne i kompleksowe zasady umożliwiające wzmożoną walkę z globalną plagą podróbek i piractwa, co ciągle stanowi poważne zagrożenie dla innowacji, zdrowia i bezpieczeństwa konsumentów oraz zrównoważonego rozwoju. Przedstawiciele sektora przemysłowego są coraz bardziej zaniepokojeni problemami związanymi z towarami podrobionymi i internetowym piractwem, dlatego też starają się nakłonić władze państwowe, posiadaczy praw, dostawców usług internetowych i platformy internetowe do ścisłej współpracy w celu opracowania rozwiązań, które uwzględniałyby interesy wszystkich zainteresowanych stron, w tym konsumentów. Niezbędne jest również podjęcie aktywnych i skoordynowanych działań zwalczających coraz częstsze nadużycia związane z obowiązkowym licencjonowaniem oraz ograniczeniem praw własności intelektualnej, co nie pozostaje bez wpływu na wiele różnych sektorów gospodarki. Trzy wymienione organizacje przyjęły również ogłoszony w dniu wczorajszym kompleksowy europejski plan zwalczający towary podrobione i piractwo, zakładający monitoring towarów podrobionych i piractwa. Organizacje mają nadzieję na jego szybkie wdrożenie i skuteczność we wzmocnieniu respektowania praw własności intelektualnej. Oczekuje się, że ustanowienie przepisów prawa korzystnie wpłynie na innowacyjność. Trójstronna współpraca europejskich, japońskich i amerykańskich przedsiębiorców stanowić będzie podstawę do dalszego stanowienia wspólnych zaleceń w ramach podejmowanej polityki, dzielenia się najlepszymi praktykami, wymiany informacji oraz współpracy w zakresie wsparcia technicznego.


Pozostało jeszcze 0% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane