Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podpisie elektronicznym, przewiduje wprowadzenie nowego rodzaju podpisu tzw. podpisu zaawansowanego.

Będzie to podpis elektroniczny, który zostanie jednoznacznie przyporządkowany podpisującemu i umożliwi jego identyfikację. Ponadto ma być stworzony za pomocą środków, które podpisujący może mieć pod swoją wyłączną kontrolą i co ważne przewiduje się jego powiązanie z danymi, do których się odnosi, w taki sposób, że każda późniejsza zmiana danych będzie wykrywalna.
W znowelizowanym przepisie art. 6 ust. 4 ustawy o podpisie elektronicznym zrównano skutki prawne dokumentów sygnowanych zaawansowanym podpisem elektronicznym z dokumentami sygnowanymi własnoręcznie.
Projekt przewiduje też pojawienie się tzw. osobistego podpisu elektronicznego - służącego z założenia do komunikacji obywateli z podmiotami realizującymi zadania publiczne. Pozwoli on na wprowadzenie bezpiecznego i jednolitego sposobu uwierzytelniania dokumentów w kontaktach z podmiotami publicznymi - twierdzą twórcy projektu.
Projekt przewiduje też wprowadzenie pieczęci elektronicznej, będącej zaawansowanym podpisem elektronicznym, która będzie miała szerokie zastosowanie w biznesie przy masowym wystawianiu e-faktur.

PS/Sejm RP

Zobacz także:

Jak będą wyglądać nowe dowody osobiste?