Sejm uchwalił nowelizację ustawy emerytalnej, która zakłada stopniowe podwyższanie i zrównanie wieku emerytalnego kobiet oraz mężczyzn do 67 lat.

Chodzi o nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, według której począwszy od 1 stycznia 2013 r. wiek emerytalny będzie stopniowo wydłużany do 67. roku życia. Co więcej wiek emerytalny zostanie zrównany dla kobiet i mężczyzn.

Emerytura częściowa

Ustawa przewiduje także tzw. emeryturę częściową, która umożliwi przejście na emeryturę po ukończeniu 62 lat przez kobiety i 65 przez mężczyzn. Warunkiem skorzystania ze świadczenia będzie uzyskanie odpowiedniego stażu ubezpieczeniowego, wyliczanego na podstawie okresów składkowych i nieskładkowych, w przypadku kobiet będzie to co najmniej 35 lat, z kolei u mężczyzn co najmniej 40 lat. Wysokość emerytury częściowej wynosiłaby 50 proc. pełnej kwoty emerytury z FUS.

Ponadto prawo do częściowej emerytury rolniczej przysługiwać będzie również ubezpieczonym rolnikom. Co więcej osoby pobierające renty rolnicze z tytułu niezdolności do pracy będą mogły uzyskiwać dochody z pracy pozarolniczej. Możliwe będzie też otrzymywanie pełnej renty lub emerytury rolniczej pomimo prowadzenia działalności rolniczej z małżonkiem, który podlega ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu.

Aktywizacja zawodowa osób starszych

Do końca grudnia 2013 r. minister pracy ma przygotować program wspierania zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób powyżej 60. roku życia oraz wspierania równości płci na rynku pracy.

Teraz ustawa będzie rozpatrywana przez Senat.

PS/źródło:Sejm RP

Zobacz także:

Iustitia: Rządowe spoty sugerują nieprawdę

Rusza rządowa kampania emerytalna

Likwidacja podwójnych kar za niepłacenie składek ZUS