Na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się konferencja podczas którejprzedstawiono charakterystykę profesji dyplomaty, której ramy normowane są na gruncie prawa dyplomatycznego i konsularnego.

W trakcie konferencji zaproszeni prelegenci starali się przybliżyć proces przygotowania do pracy w służbie zagranicznej w ramach aplikacji dyplomatyczno-konsularnej oraz wskazali drogi samorealizacji absolwentów prawa w dziedzinie dyplomacji, np. poprzez uczestniczenie w negocjowaniu umów międzynarodowych czy pracę na placówce zagranicznej lub rządowej administracji centralnej.

Dr Grzegorz Kostrzewa-Zorbas przedstawił definicję dyplomacji jako metody uprawiania polityki, głównie przy pomocy rozmów, negocjacji, i porozumień, a w szczególności traktatów i innych umów międzynarodowych.

Zdaniem dr Kostrzewy zawód dyplomaty ma strony pozytywne, jak również negatywne, o czym powinni pamiętać przyszli adepci sztuki dyplomatycznej.

Zdecydowanym plusem jest fakt, że dyplomacja daje szansę na rozmowę z każdym, otwiera wiele dróg i daje możliwość kontaktów na całym świecie. Jest to również okazja do poznania świata, kultury i zwyczajów kraju, w którym się przebywa.

Należy jednak pamiętać, że jest to służba społeczeństwu, która wymaga bardzo dużej dyspozycyjności, lojalności, zależności. W dużej mierze zawód dyplomaty ma również charakter urzędniczy.

Wykształcenie prawnicze jest dobrym punktem wyjścia do rozpoczęcia kariery dyplomatycznej. Jednak oprócz znajomości języków obcych przydatne jest również wykształcenie w innych dziedzinach, np. stosunków międzynarodowych, kulturoznawstwa, czy socjologii-podkreślił dr Grzegorz Kostrzewa-Zorbas.

Ambasador tytularny -Dr Julian Sutor określił prawnika internacjonalistę jako prawnika, dyplomatę i politologa w jednym.

Wymienił podstawowe funkcje zawodu dyplomaty: funkcja reprezentacyjna, negocjacyjna , oraz informacyjna. Zdaniem ambasadora najistotniejszym celem tego zawodu jest możliwość wpływania na kreowanie stosunków zagranicznych

Ambasador Ekwadoru w RP- J.E. dr Fernando Flores Macias podkreślił, że promocja kraju nie jest jedynym zadaniem dyplomaty. Głównym zadaniem dyplomaty jest wzmacniane więzi politycznych, kulturalnych i gospodarczych pomiędzy krajami.

Konkluzją konferencji było stwierdzenie, iż prawnik jest potrzebny w dyplomacji, jednak sama wiedza prawnicza nie jest jedyną przesłanką do wykonywania tego zawodu. Dyplomata powinien być osobą wszechstronnie wykształconą, otwartą na świat i ludzi, znającą realia danego kraju.

Wśród zaproszonych prelegentów znaleźli się m.in.:

- Ambasador Panamy w RP- J.E. Roko Ivan Setka Sagel

-Ksawery Burski-były ambasador RP w Indonezji, Singapurze i Chinach.

Konferencję zorganizowała ELSA Warszawapod Patronatem Honorowym Ministra Spraw Zagranicznych, Rektora Uniwersytetu Warszawskiego oraz Dziekana Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.
Anna Sergiej

Zobacz także:

Społeczny Nobel Ashoki

Nagroda im. Sergio Vieira de Mello