statystyki

KIG: Polskie sądownictwo wymaga reform

20.05.2009, 05:31; Aktualizacja: 19.03.2011, 02:01
Środowisko polskich przedsiębiorców od wielu lat apeluje o reformę organizacji systemu sądownictwa. Dlatego Krajowa Izba Gospodarcza popiera propozycję resortu sprawiedliwości zakładającą m.in. wprowadzenie instytucji menedżera-dyrektora sądu oraz wdrożenie systemu okresowych ocen pracy sędziów.

Po 1989 r. przeprowadzono reformę gospodarczą, administracyjną, samorządową, ale w zakresie organizacji wymiaru sprawiedliwości tak naprawdę niewiele się zmieniło. A przecież funkcjonowanie sądownictwa jest sprawą pierwszoplanową, szczególnie dla przedsiębiorców. Do sądów należy rozstrzyganie sporów gospodarczych i cywilnych związanych z działalnością gospodarczą, nadzorowanie egzekwowania roszczeń w drodze postępowania egzekucyjnego, czy przeprowadzanie postępowań upadłościowych i wykreślanie przedsiębiorców z rejestru. W tych dziedzinach w Polsce nadal pozostaje wiele do zrobienia. Potwierdza to m.in. raport Banku Światowego „Doing Business 2008”, w którym Polska znajduje się na odległej 68. pozycji wśród 175. ocenianych krajów, jeżeli chodzi o szybkość dochodzenia należności z umów” – mówi Andrzej Arendarski, Prezes Krajowej Izby Gospodarczej, Wiceprezes Eurochambres.


Pozostało jeszcze 56% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane