Przy Pomniku Obrońców Wybrzeża na Westerplatte o godzinie 4.45 rozpoczęły się krajowe uroczystości upamiętniające 70-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej. Udział w obchodach wzięli Prezydent Lech Kaczyński i premier Donald Tusk.

Uroczystości rozpoczęło kronika filmowa przypominająca początek II wojny światowej. Przypomniano m.in. w nim fragmenty przemówienia ministra spraw zagranicznych Józefa Becka.

Odczytano apel poległych, wojsko odda salwę honorową, a pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża, przy którym wartę honorową trzymają m.in. marynarze, funkcjonariusze Straży Granicznej i harcerze złożono wieńce.

Rozpoczynając swoje przemówienie Prezydent Lech Kaczyński przypomniał, że kompanią na Westerplatte, która przez siedem dni bohatersko broniła się przed miażdżąco przeważającymi siłami wroga, dowodził major Henryk Sucharski, a jego zastępcą był kapitan Franciszek Dąbrowski.

Powtórzył też słowa Józefa Becka ministra spraw zagranicznych z czasów II wojny światowej, że w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę, a w życiu ludzi, narodu i państw jest tylko jedna rzecz bezcenna i jest nią honor. Dodał, że postawę naszego państwa w przeddzień wybuchu wojny dobrze oddają słowa naczelnego wodza kampanii wrześniowej marszałka Rydza-Śmigłego, który 19 lipca 1939 roku powiedział, że jeżeli wyczerpią się pokojowe możliwości załatwienia sprawy Gdańska, to Polska podejmie walkę, choćby osamotniona, bez sojuszników.

Premier Donald Tusk podczas uroczystości obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej podpisał akt erekcyjny Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Pomysł utworzenia Muzeum przedstawił w grudniu 2007 r. premier Donald Tusk. W skład kolegium programowego Muzeum wchodzą mi.in. Władysław Bartoszewski, prof. Jerzy Borejsza, prof. Tomasz Szarota, prof. Norman Davies. Na pełnomocnika do spraw Muzeum II Wojny Światowej powołany został prof. Paweł Machcewicz. Otwarcie muzeum planowane jest na 2014 rok.

PRP/KPRM/AS

Zobacz także:

Prawie 300 sędziów odebrało nominacje