Jak wynika z raportu Fundacji FOR, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Akademii Leona Koźmińskiego pt. „Publiczna dostępność orzeczeń sądowych”, istnieje potrzeba publikacji wszystkich orzeczeń Sądu Najwyższego i stopniowej publikacji orzeczeń sądów powszechnych w Internecie.

Autorzy raportu powołują się przy tym na przykład Trybunału Konstytucyjnego oraz sądów administracyjnych, których aktualne orzecznictwo jest łatwo i w pełni dostępne dla obywateli korzystających z internetu.

Autorzy raportu uważają, że polski system sądownictwa powinien zmierzać w kierunku pełnej dostępności treści całego orzecznictwa dla obywateli za pośrednictwem internetu. Biorąc pod uwa­gę bariery komunikacyjne, tylko publikacja w przestrzeni wirtualnej wszystkich kończących postępowania sądowe rozstrzygnięć, zapewni obywatelom w pełni możliwość realnego dostępu do treści rozstrzygnięć sądowych. Wzorem powinny być rozwiązania zastosowane przez Trybunał Konstytu­cyjny oraz sądy administracyjne.

Biorąc pod uwagę możliwości techniczne, jakimi dysponuje Sąd Najwyższy, już teraz nie ma poważnych przeszkód, które uniemożliwiałyby upublicz­nianie wszystkich rozstrzygnięć zapadających przed tym sądem w internecie. Dostępność orzeczeń Sądu Najwyższego w komercyjnych bazach danych prawniczych nie rozwiązuje proble­mu, ponieważ większość obywateli nie posiada dostępu do tych odpłatnych serwisów. Publikacja wszystkich orzeczeń Sądu Najwyższego w internecie jest więc nie tylko potrzebna, ale i całkowicie możliwa.
Fundacja FOR, Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Akademia Leona Koźmińskiego rekomendują także usprawnienie dostępu do orzeczeń sądów powszechnych przede wszystkim poprzez stopniowe zwiększanie liczby orzeczeń tych sądów publikowanych w internecie.

W dłuższej perspektywie rekomendowane jest też utworzenie pełnej i bezpłatnej internetowej bazy orzeczeń sądów powszechnych, wzorowanej na bazie orzeczeń sądów admini­stacyjnych.

Warunkiem udostępniania orzeczeń obywatelom jest ich uprzednia anonimizacja, czyli utajnienie danych osobowych, uniemożliwiające identyfikację konkretnych osób. Autorzy raportu postulują odpo­wiednie przeszkolenie personelu sekretarskiego w tym zakresie, co usprawni proces udostępnia orzecznictwa obywatelom.

Według autorów raportu warto również wspierać praktykę udostępniania treści wyroków i postępowań obywatelom występującym z wnioskami w trybie dostępu do informacji publicznej. W tym celu w każdym sądzie należy wyznaczyć osobę odpowiedzialną za udzielanie informacji w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Autorzy raportu proponują również, aby rozwijać w sądach powszechną praktykę elektronicznego obiegu dokumentów, a także rozszerzyć zakres informacji o danej sprawie w elektronicznych dokumentach obiegowych (tzw. kurendzie).

Raport ,,Publiczna dostępność orzeczeń sądowych” został przygotowany w ramach projektu „Lepszy Wymiar Sprawiedliwości”. Raport dostępny jest na stronie Fundacji FOR, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Akademii Leona Koźmińskiego.

źródło: FOR

Zobacz także:

Odpowiedzialność zawodowa prokuratorów - raport

Gry i zakłady prowadzone przez Internet, bez unijnej akceptacji