W dniu 15 lutego 2011 roku w siedzibie warszawskiego biura DLA PIPER, odbyło się spotkanie podczas którego eksperci z powyższej kancelarii zwrócili uwagę na najważniejsze zmiany w zakresie, zabezpieczenia hipotecznego, które mają wejść w życie z końcem lutego.
Szczególnie duże zainteresowanie budzą dwie nowe instytucje, a mianowicie administrator hipoteki oraz rozporządzenie opróżnionym miejscem hipotecznym.

Administrator hipoteki

Instytucja administratora hipoteki jest nieodzownie związana z dopuszczeniem przez ustawodawcę możliwości zabezpieczenia jedną hipoteką kilku wierzytelności przysługujących różnym osobom, a służącym sfinansowaniu tego samego przedsięwzięcia. I właśnie w powyższym przypadku konieczne będzie powołanie administratora działającego w imieniu własnym i na rachunek wierzycieli. W opinii ekspertów z DLA PIPER ułatwi ona realizację dużych inwestycji finansowych równocześnie z kredytami zaciągniętymi w kilku bankach. Banki finansujące projekt będą mogły w drodze wewnętrznego porozumienia wyłonić ze swego grona jednego przedstawiciela, który załatwi za nie wszystkie formalności, zawierając na ich rachunek umowę ustanawiającą hipotekę.
Ze względu na fakt, że jest to zupełnie nowa instytucja i brak jest jakiegokolwiek doświadczenia praktycznego, wydaje się iż to strony uregulują administratora w umowie. Administrator będzie ujawniony w księdze wieczystej jako wierzyciel hipoteczny.

Rozporządzenie opróżnionym miejscem hipotecznym

Nowelizacja przyznaje właścicielowi nieruchomości prawo do rozporządzenia zwolnionym miejscem hipotecznym czego skutkiem jest nadanie opróżnionemu miejscu hipotecznemu charakteru przedmiotu obrotu. W praktyce ma to chociażby umożliwić właścicielowi nieruchomości renegocjację np. warunków spłaty kredytu w sytuacji gdy zabezpieczona wierzytelność uzyskała „lepsze” miejsce hipoteczne.
Dotychczas hipoteki awansowały na wyższą pozycję w razie wygaśnięcia hipoteki o wyższym pierwszeństwie z kolei od 20 lutego hipoteki będą awansować tylko w przypadku gdy nie zastrzeżono prawa do rozporządzenia opróżnionym miejscem.
Nowelizacja niesie ze sobą korzystne zmiany dla banków, zarówno przy finansowaniu zakupu nieruchomości dla klientów indywidualnych, jak również w ramach większego procesu inwestycyjnego, które pozwolą na jeszcze skuteczniejsze zabezpieczenie ich wierzytelności komentuje Mec. Paweł Turek kierujący działem Rynki finansowe i projekty infrastrukturalne w kancelarii DLA PIPER w Polsce.
Z kolei Mec. Artur Michalski kierujący działem Prawo nieruchomości w kancelarii DLA PIPER w Polsce, uważa iz hipoteka w nowym kształcie wpłynie na efektywność procesu inwestycyjnego w sektorze nieruchomości.
Ustawa z dnia 26 czerwca 2009 roku o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece oraz niektórych innych ustaw.

Paulina Szewioła

Zobacz także:

Nowa Księga Wieczysta 2011

Administrator hipoteki - novum w UKWH