Minister Sprawiedliwości wziął udział w konferencji nt. „Aktualne tendencje w polskim i niemieckim prawie spółek i prawie koncernowym”, która zainicjowała dyskusję na temat reformy spółki z o.o.

Jak podkreślił Minister Sprawiedliwości konferencja jest dobrą okazją do rozpoczęcia dyskusji na temat zainicjowanych przez działającą przy Ministrze Sprawiedliwości Komisję Kodyfikacyjną Prawa Cywilnego prac legislacyjnych nad nowelizacją Kodeksu spółek handlowych, zmierzającą do reformy spółki zo.o. jako najpopularniejszej formy spółki kapitałowej.

Jak zaznaczył Minister zamierzeniem tej reformy jest wprowadzenie instytucji udziałów beznominałowych – jako rozwiązania dostępnego zarówno dla nowo tworzonych spółek, jak i dla spółek działających już na rynku, które to udziały mają przyczynić się do uelastycznienia struktury majątkowej spółki zo.o.

Założeniem, które legło u podstaw zainicjowania tych prac legislacyjnych było dążenie do zwiększenia konkurencyjności polskich spółek z ograniczona odpowiedzialnością, m.in. przez takie ukształtowanie ich struktury organizacyjnej, która umożliwia sprawne i efektywne funkcjonowanie tych podmiotów, także na rynku wspólnotowym, w związku z możliwością transgranicznego łączenie się spółek, przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniego poziomu ochrony wierzycieli.

Minister odniósł się także do innej kwestii, równie istotnej z punktu widzenia dalszego rozwoju prawa spółek – do wprowadzenia do polskiego systemu prawnego regulacji prawa koncernowego (holdingowego).

Wprowadzenie do polskiego prawa spółek handlowych regulacji prawnej tzw. prawa holdingowego (prawa grup spółek, prawa koncernowego), które – w szerokim znaczeniu doktrynalnym – reguluje relacje prywatno-prawne między spółką dominującą i jej spółkami zależnymi, w sposób uwzględniający interes wierzycieli, członków organów oraz drobnych wspólników zwłaszcza spółki zależnej – postulowane jest przez wielu polskich przedsiębiorców.

Krzysztof Kwiatkowski zaznaczył również, że szczegółowe propozycje uregulowań winny być poprzedzone możliwie najszerszą dyskusją, zarówno w kręgu ekspertów – teoretyków i praktyków prawa, jak i w środowiskach zrzeszających przedsiębiorców.

PS/źródło:MS

Zobacz także:

Prawa akcjonariuszy na walnym zgromadzeniu spółki akcyjnej

MS o szybkiej rejestracji spółki w trybie on-line