Likwidacja hipoteki zwykłej i inne istotne zmiany w ustawie o księgach wieczystych i hipotece- to zagadnienia poruszone podczas spotkania zorganizowanego przez międzynarodową kancelarię DLA Piper.

Spotkanie zorganizowane przez DLA Piper dotyczyło nowej ustawy z dnia 26 czerwca 2009 roku o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece oraz niektórych innych ustaw.

Zniesienie hipoteki zwykłej

Jedną z istotniejszych zmian wprowadzonych przez nową ustawę jest zniesienie podziału hipoteki na zwykłą i kaucyjną.

Ma to na celu uproszczenie regulacji hipoteki i ułatwienie jej stosowania.

Zniesienie zasady jedna wierzytelność-jedna hipoteka

Kolejnym novum jest dopuszczenie zabezpieczenia jedną hipoteką więcej niż jednej wierzytelności tego samego wierzyciela.

Administrator hipoteki

W celu zabezpieczenia hipoteką kilku wierzytelności przysługujących różnym podmiotom, a służącym sfinansowaniu tego samego przedsięwzięcia, wierzyciele powołują administratora hipoteki.

Administratorem może być każdy podmiot mający zdolność do czynności prawnych, przypuszczalnie w praktyce będzie nim wyspecjalizowany organ banku.

Umowa wierzyciela o powołanie administratora musi być zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności.

Rozporządzanie opróżnionym miejscem hipotecznym

Kolejną nowością jest instytucja przeniesiona z prawa austriackiego-rozporządzanie opróżnionym miejscem hipotecznych, co oznacza możliwość wykorzystania miejsca po wygasłej hipotece w stosunku do kolejnych hipotek.

Uelastycznienie przepisów

Jak podkreślił mecenas Jacek Jachowicz-radca prawny i partner DLA Piper, jeżeli ustawa wejdzie w życie w obecnym kształcie zrewolucjonizuje system zabezpieczeń hipotecznych-uprości obrót, oraz obniży koszty.

Może doczekamy się sytuacji kiedy na wpis do księgi wieczystej będziemy czekać kilka dni, a nie kilka miesięcy, jak to ma miejsce w chwili obecnej-dodał mec. Jachowicz.

Po wejściu w życie ustawy w lutym 2011 roku zasada, że waluta wierzytelności jest jednocześnie walutą hipoteki zostanie zniesione. Celem tych zmian jest uelastycznienie ustanowienia hipoteki i obniżenie kosztów pozyskania kredytu.

W najbliższym czasie DLA Piper planuje warsztaty dotyczące zmiany w ustawie o VAT.

Międzynarodowa Kancelaria DLA Piper zatrudniana całym świecie ok. 4,000 prawnik w siedzibach w 29 krajach-w Europie, Stanach Zjednoczonych, Azji, oraz Bliskim Wschodzie.

Biuro DLA Piper w Polsce zatrudnia blisko 400 prawników i doradców podatkowych. Kancelaria zajmuje się głównie doradztwem w zakresie prawa nieruchomości, prawa korporacyjnego, fuzji i przejęć.

Anna Sergiej

Zobacz także:

Porządki i ułatwienia w kwestii hipotek

TK: Przepisy regulujące rękojmię wiary publicznej ksiąg wieczystych zgodne z konstytucją