statystyki

PE zatwierdził sprawozdanie Rzecznika Praw Obywatelskich

17.11.2009, 06:35; Aktualizacja: 19.03.2011, 02:02
Parlament Europejski zatwierdził sprawozdanie Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich za 2008 rok. Posłowie wskazują na konieczność lepszego informowania o kompetencjach rzecznika i wyrażają zaniepokojenie rosnącą liczbą skarg na brak przejrzystości procedur stosowanych w instytucjach europejskich.


Zadaniem Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich, organu ustanowionego w 1995 roku, jest badanie przypadków niewłaściwego administrowania przez instytucje europejskie. Wśród 296 postępowań wszczętych w 2008 roku, 36% dotyczyło braku przejrzystości procedur i postępowań, w tym odmowy dostępu do informacji lub wglądu do dokumentacji. Te przypadki szczególnie niepokoją Parlament Europejski, który stoi na stanowisku, że przejrzyste procedury administracyjne są kluczem do tworzenia atmosfery zaufania publicznego wobec Unii Europejskiej. W sprawozdaniu autorstwa Chrysoula PALIADELI (S-D, EL) posłowie z uznaniem przyjęli wysiłki rzecznika zmierzające do poprawy funkcjonowania instytucji europejskich i podkreślili konieczność lepszego informowania opinii publicznej o jego działaniach. Posłowie zauważają, że każda z instutycji posiada stronę internetową, za pośrednictwem której obywatele mogą składać skargi i petycje. To niejednokrotnie dezorientuje obywateli, którym powinno się udostępnić jedną witrynę, za pośrednictwem której ich skargi lub pytania trafią do właściwej instytucji. Funkcję Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich sprawuje obecnie Nikiforos Diamandouros, który został wybrany na to stanowisko w styczniu 2003 roku po odejściu na emeryturę poprzedniego rzecznika Jacoba Södermana oraz ponownie na pięcioletnią kadencję w styczniu 2005 roku. 2008: Fakty i liczby W 2008 roku rzecznik odnotował 3406 skarg (3211 w roku 2007). 802 skargi zostały zaklasyfikowane jako mieszczące się w kompetencjach rzecznika (870 w 2007 roku). Większość postępowań wyjaśniających zainicjowanych w ubiegłym roku dotyczyło działań Komisji Europejskiej (66%). Działań Parlamentu Europejskiego dotyczyło 10% postępowań, Europejskiego Biura Doboru Kadr (EPSO) - 7%, Rady - 3% i OLAF-u - 2%. Ustalenia poczynione w wyniku 355 postępowań, które zostały zakończone, wskazują, że w 110 przypadkach (31%) nie stwierdzono przypadków niewłaściwego administrowania. W 129 przypadkach (36%) zakończonych w 2008 roku, instytucja, której dotyczyło postępowania wyjaśniające zdecydowała się na polubowne załatwienie sprawy lub uwzględniła skargę. Wybory Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich jest wybierany przez Parlament Europejski na początku każdej kadencji. Następne wybory odbędą się w styczniu 2010 roku. Trzema kandydatami na to stanowisko są obecny rzecznik Nikiforos Diamandouros (Grecja), Vittorio Bottoli (Włochy) oraz Pierre-Yves Monette (Belgia). Wszyscy kandydaci zostaną przesłuchani przez parlamentarną komisję petycji 30 listopada 2009 roku.


Pozostało 0% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane