statystyki

Podpisano umowę zmieniającą między Polską a USA

05.07.2010, 05:23; Aktualizacja: 19.03.2011, 02:04
W Krakowie podpisano protokół zmieniający Umowę między Polską a USA o rozmieszczeniu na terytorium Polski antybalistycznych obronnych rakiet przechwytujących.

 

W dniu 3 lipca 2010 roku w Krakowie Podsekretarz Stanu w MSZ Jacek Najder i Ambasador USA w Polsce Lee Feinstein podpisali Protokół zmieniający Umowę o rozmieszczeniu amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej na terytorium RP z 20 sierpnia 2008 roku. Ceremonii asystowali Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski oraz Sekretarz Stanu USA Hillary Clinton. Protokół ma charakter techniczny. Jego celem jest dostosowanie zawartej w 2008 roku Umowy do ogłoszonej w dniu 17 września 2009 roku przez Prezydenta Baracka Obamę nowej architektury systemu obrony przeciwrakietowej USA w Europie. Koncepcja ta zakłada rozmieszczenia na terytorium Polski (w Redzikowie) rakiet przechwytujących bazowania naziemnego typu SM-3. Ich przeznaczeniem ma być obrona Europy Środkowej i Północnej przed atakiem rakiet krótkiego, średniego i dalszego zasięgu (do 5,5 tys. km). Protokół tworzy podstawy prawne do zachowania ciągłości współpracy Polski i USA w dziedzinie obrony przeciwrakietowej. Rozszerza i umacnia polsko-amerykańską współpracę w obszarze bezpieczeństwa i obrony. Baza z system SM-3 na terytorium Polski będzie również wkładem obu państw w rozwój obrony przeciwrakietowej NATO. Protokół oraz Umowa z 20 sierpnia 2008 r. będą podlegały procedurze ratyfikacji za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie, jako że stanowią one układ wojskowy w rozumieniu art. 89 ust. 1 pkt. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.


Pozostało 0% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane