Na posiedzeniu Rady Europejskiej w Brukseli głowy państw i szefowie rządów państw członkowskich Unii Europejskiej zajęli się m.in. wpływem rosnącej imigracji na Układ z Schengen. Zgodzono się na przyjęcie mechanizmu polegającego na różnego rodzaju pomocy udzielanej państwu dotkniętemu nagle i bezpośrednio napływem imigrantów.

Pod wpływem niektórych państw, zwłaszcza Francji i Niemiec, zgodzono się, by powstał mechanizm reagowania „na wyjątkowe okoliczności, które rodzą ryzyko dla całościowego funkcjonowania współpracy w ramach Schengen”.

Ale konkluzje z posiedzenia Rady Europejskiej przewidują również, że jako „środek ostateczny” w nowym mechanizmie znalazłaby się „klauzula zabezpieczająca” zezwalająca na „ponowne wprowadzenie kontroli na granicach wewnętrznych w rzeczywiście krytycznej sytuacji, gdy państwo członkowskie nie jest w stanie wypełniać swoich zobowiązań wynikających z Układu z Schengen”.

„Ostateczny środek” miałby zostać powiązany ze „szczegółowo zdefiniowanymi obiektywnymi kryteriami”, byłby dozwolony jedynie na „ściśle określony czas” i nie dotykałby „osób uprawnionych do swobody przemieszczania gwarantowanej przez Traktaty europejskie”.

Rada Europejska zobowiązała Komisję Europejska do przedstawienia we wrześniu 2011 roku propozycji mechanizmu uprawniającego państwa członkowskie do odejścia od reguł z Schengen.

PS/źródło:HFPC

Zobacz także:

HFPCz o właściwości ETS w sprawach karnych

Znowelizowane przepisy o wizach krajowych weszły w życie