W dniu 11 kwietnia 2011 r. weszła w życie ustawa z dnia 3 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania administracyjnego oraz ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, która przewiduje skargę na przewlekłe prowadzenie postępowania.

Nowelizacja ma na celu usprawnienie postępowania administracyjnego przez eliminację istniejących ograniczeń, stworzenie możliwości skarżenia nie tylko samej bezczynności organu administracji publicznej, ale również prowadzenie przez te organy postępowania w sposób przewlekły.

Skargę do sądu administracyjnego wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem postępowania. Oceny, czy doszło do przewlekłości, dokonywać będą sądy administracyjne.

Pozostałe zmiany

Nowelizacja wprowadza także przepisy, zgodnie z którymi strona postępowania administracyjnego, która ma miejsce zamieszkania za granicą, ma obowiązek wskazać w kraju pełnomocnika do doręczeń. Jeżeli tego nie zrobi, organ będzie mógł pisma do niej skierowane pozostawić w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia.

W ustawie zapisano też, że ostateczne są nie tylko decyzje, od których nie służy odwołanie w administracyjnym toku instancji ale też takie, w przypadku których nie można zawnioskować o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Nowelizacja precyzuje też prawo strony do kopiowania dokumentów zawartych w aktach sprawy, wskazując że przysługuje ono również po zakończeniu postępowania. Z kolei odmowa umożliwienia stronie przeglądania akt sprawy, sporządzania z nich notatek, kopii i odpisów, uwierzytelnienia takich kopii i odpisów lub wydania uwierzytelnionych odpisów będzie następowała w drodze postanowienia, na które służy zażalenie.

Paulina Szewioła

Zobacz także:

Zaskarżanie przewlekłości postępowania

Skutki usunięcia bezczynności przez organ administracji po wniesieniu do sądu administracyjnego skargi na bezczynność