Helsińska Fundacja Praw Człowieka jest zaniepokojona propozycją obniżenia wieku odpowiedzialności karnej w nowym kodeksie nieletnich.

Fundacja jest zaniepokojona informacją, iż w nowym kodeksie nieletnich proponuje się obniżenie wieku odpowiedzialności karnej z 13 do 10 lat.
Jak wskazują międzynarodowe standardy w zakresie praw człowieka, obniżanie wieku odpowiedzialności karnej i izolacja nie są remedium na przestępczość nieletnich.
Jak pisze HFPC wiele krajów realizuje model tzw. sprawiedliwości naprawczej , który i w naszym kraju można byłoby rozwinąć.
Zdaniem Fundacji polski system postępowania z nieletnimi nie wymaga zmian, ale warto wziąć pod uwagę praktyków, na co dzień pracujących z trudną młodzieżą. Warto wesprzeć kulejący system profilaktyki i równie słaby system pomocy nieletnim opuszczającym zakłady poprawcze.
Obecnie na podstawie obowiązującego prawa sędzia rodzinny ma do dyspozycji różnorodne środki, w tym też możliwość zastosowania wobec 15-latka przepisów kodeksu karnego (art.10 § 2 kk), jak wobec osoby dorosłej. Sędziowie korzystają z tego wyjątku z wielkim umiarem i rozsądkiem.
Tym samym Helsińska Fundacja Praw Człowieka zwraca się do Ministra Sprawiedliwości z prośbą o respektowanie międzynarodowych standardów dotyczących postępowania z nieletnimi i wprowadzanie zmian w prawie korzystnych z punktu widzenia interesu jednostki i społeczeństwa. „Odpowiedzialność karna 10-latków to zagrożenie i dla nich i dla społeczeństwa”-pisze HFPC.

HFPC/AS
Zobacz także:

Wizerunek wymiaru sprawiedliwości

Courtwatch- monitoring sądów gospodarczych