Wyniki badania opinii publicznej na temat wyborów do Parlamentu Europejskiego w czerwcu 2009 roku.

Badanie zostało przeprowadzone w terminie 12 czerwca – 6 lipca br. w 27 państwach członkowskich UE wśród ponad 26 tys. obywateli UE.

Respondenci zostali zapytani, czy i dlaczego wzięli (bądź dlaczego nie uczestniczyli) w wyborach do Parlamentu Europejskiego w dniach 4-7 czerwca 2009 roku.
Wyborcy jako główne powody nie uczestniczenia w wyborach podali: brak zaufania w polityce, przekonanie, że głosowania nie ma znaczenia lub wskazali brak zainteresowania polityką. Stosunkowo rzadkim powodem nie głosowania był brak wiedzy na temat UE, Parlamentu Europejskiego i wyborów. Tylko 8 procent badanych stwierdziło, że są niezadowoleni z PE jako instytucji.
Frekwencja wyborcza wyniosła 43%. Analiza odpowiedzi w sondażu została przedstawiona jako porównanie do wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2004 r.
Z badania wynika m.in., że było mniej kobiet niż mężczyzn wśród wyborców głosujących, mniej młodych wyborców niż starszych wyborców, mniej bezrobotnych niż pracowników wyższego szczebla wyborców głosujących
Ponad 67% badanych powiedziało, iż pamiętało materiały (do wysłuchania, obejrzenia, przeczytania) zachęcające do wzięcia udziału w wyborach.





UKIE/AS

Zobacz także:

Europejskie wyróżnienie dla Prezydenta

ZAiKS ukarany. Zapłaci 400 tys złotych kary