W dniach 9-10 listopada 2011 roku w Warszawie odbyła się konferencja pt. „Europejskie Prawo kontraktowe – znoszenie barier rynku wewnętrznego dla wzrostu”, której głównym celem była dyskusja nad zmianami w prawie Unii Europejskiej ułatwiającymi zawieranie umów sprzedaży na rynku wewnętrznym, w tym transakcji internetowych dla europejskich konsumentów i przedsiębiorców.

Jak podkreślił Minister Krzysztof Kwiatkowski Polsce jako prezydencji zależało, aby umożliwić państwom członkowskim, tak konsumentom, jak i przedsiębiorcom oraz środowisku akademickiemu na swobodną prezentację stanowisk i wymianę opinii. W związku z tym, elementem koniecznym dla powodzenia projektu jest to, aby podmioty, będące jego adresatami dostrzegły i rozumiały korzyści, jakie niesie ze sobą Wspólne Europejskie Prawo Sprzedaży.

Projekt Europejskiego Wspólnego Prawa Sprzedaży jest owocem długich prac przygotowawczych, w które zaangażowani byli naukowcy, przedstawiciele środowisk konsumenckich, przedsiębiorców oraz politycy- dodał.

Zobacz: Blue button europejskiego prawa umów ożywi handel transgraniczny

Jak pokazała dyskusja podczas konferencji, projekt przedstawiony przez Komisję, choć budzi różne opinie, wydaje się być przyszłościowy. Jego opcjonalny charakter, a jednocześnie szeroki zakres zastosowania, może wskazywać, że mamy przed sobą nową ścieżkę rozwoju europejskiego prawa prywatnego.

Przypomnijmy, iż nie dalej jak dwa tygodnie temu, projekt Wspólnego Europejskiego Prawa Sprzedaży został oficjalnie przedstawiony przez Wiceprzewodniczącą Viviane Reding w trakcie posiedzenia Rady Ministrów Sprawiedliwości UE w Luksemburgu. Następnym krokiem będzie rozpoczęcie, jeszcze w tym miesiącu, pogłębionej dyskusji nad projektem w gronie ekspertów ze wszystkich państw członkowskich pod przewodnictwem polskiej prezydencji.

Zobacz: MS: Europejski Certyfikat Spadkowy jednym z głównych priorytetów polskiej prezydencji w Radzie UE

- Projekt ten ma duże ambicje i potencjał wpływu na realną sytuację ekonomiczną obywateli Unii Europejskiej – powiedział Krzysztof Kwiatkowski. - Jednocześnie jest to projekt stanowiący bardzo poważne wyzwanie, który wymagać będzie dużego wysiłku w toku czekającego nas procesu legislacyjnego - zakończył.

PS/źródło:MS

Zobacz także:

Prawny aspekt polskiej Prezydencji w UE

Instrument opcjonalny w zakresie europejskiego prawa umów