PKPP Lewiatan negatywnie ocenia projekt nowelizacji prawa zamówień publicznych. Pracodawców rozczarowuje pozostawienie w ustawie najbardziej krytycznie ocenianych rozwiązań.

Najsłabszymi elementami projektu zmian w ustawie są kwestie związane wykluczeniem wykonawcy oraz z wpisem wykonawców na tzw. „czarną listę" oraz pozostawienie bez zmiany uregulowania zatrzymania wadium - komentuje projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo zamówień publicznych oraz ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi mec. Grzegorz Lang, ekspert PKPP Lewiatan.

Zobacz: Lewiatan: Waloryzacja kwotowa emerytur i rent nie jest korzystna dla każdego

Lewiatana rozczarowuje pozostawienie w ustawie najbardziej krytycznie ocenianych rozwiązań. Chodzi o przepisy zaburzające równowagę pomiędzy zamawiającymi i wykonawcami oraz o przepisy nieuzasadnione i szkodliwe.

Zobacz: Lewiatan: Podniesienie płacy minimalnej zaszkodzi małym przedsiębiorcom

Przedłożony projekt ustawy nie uchyla, ani nawet nie modyfikuje przepisu art. 24 ust. 1 pkt 1a ustawy dotyczącego możliwości wykluczenia wykonawcy.

W opinii Lewiatana drugim największym rozczarowaniem przedłożonego projektu ustawy jest pominięcie zmian w art. 46 ust. 4a ustawy Prawo zamówień publicznych. Przepis ten przewiduje, że zamawiający zatrzymuje wadium wraz z odsetkami, jeżeli wykonawca w odpowiedzi na wezwanie nie złożył dokumentów, oświadczeń lub pełnomocnictw, chyba że udowodni, że wynika to z przyczyn nieleżących po jego stronie.

Zobacz: Lewiatan: Wyższa składka rentowa negatywnie wpłynie na małych i średnich przedsiębiorców

-Sankcja zatrzymania wadium najczęściej uderza w tych, których działanie nie mogło wyrządzić zamawiającemu żadnej szkody zamawiającemu, skoro oferta nie została uznana za najkorzystniejszą. Z tych względów proponujemy wprowadzenie zmian - dodaje mec. Grzegorz Lang.

PS/źródło: PKPP Lewiatan

Zobacz także:

Nowy regulamin Sądu Arbitrażowego Lewiatan bardziej przyjazny przedsiębiorcom

Lewiatan postuluje podniesienie minimalnego wieku uprawniającego do renty rodzinnej