Z kontroli Inspekcji Handlowej przeprowadzonej na zlecenie UOKiK wynika, że co trzecia zabawka nie spełnia wymagań. Uchybienia polegają najczęściej na braku informacji wymaganych przez prawo.

W I kwartale 2012 sprawdzono łącznie 826 zabawek, kwestionując 323. Sprawdzano zabawki wprowadzone do obrotu przed i po 20 lipca 2011 roku. Właśnie wtedy zaczęły obowiązywać nowe przepisy określające obowiązki sklepów, producentów i importerów zabawek. Inspektorzy zwracali uwagę przede wszystkim na obowiązkowe oznakowanie, dołączane instrukcje, bezpieczeństwo materiałów, z których zostały wykonane zabawki.

Zastrzeżenia najczęściej wzbudzał brak lub niezasadne umieszczenia ostrzeżenia „0-3”, które oznacza, że zabawka jest nieodpowiednia dla dzieci w tym wieku, nieprawidłowo sformułowane lub wskazane nieistniejące ryzyko.

Zobacz: Zgoda UOKiK na przejęcie spółki ''Kolportaż Rzetelny''

Ponadto z uwagi na brak informacji o producencie lub importerze zabawki, utrudnione było ustalenie kto jest odpowiedzialny za jej wprowadzenie na rynek. W 9 zabawkach stwierdzono przekroczenie dopuszczalnego poziomu stężenia ftalanów, substancji chemicznych stosowanych do zmiękczania części plastikowych. Były to produkty wprowadzone do obrotu, zarówno przed jak i po wejściu w życie nowych przepisów.

Zobacz: Zgoda UOKiK na przejęcie Lotosu Asfalt

W 222 przypadkach inspektorzy umożliwili przedsiębiorcom podjęcie dobrowolnych działań mających na celu usunięcie stwierdzonych niezgodności poprzez uzupełnienie brakujących lub wyeliminowanie informacji bezpodstawnie dołączonych do zabawki. Do organów ścigania skierowano 27 wniosków o podejrzenie popełnienie przestępstwa. Prezes UOKiK wszczęła 49 postępowań administracyjnych.

PS/źródło:UOKiK

Zobacz także:

Zgoda UOKiK na przejęcie Statoil

Zgoda UOKiK na przejęcie Domelius Limited