W dniu 19 kwietnia 2012 r. o godz. 9.00 Trybunał Konstytucyjny rozpozna pytanie prawne Sądu Okręgowego w Toruniu, dotyczące zasad zwrotu nienależnie opłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Trybunał Konstytucyjny orzeknie w sprawie zgodności art. 94 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z art. 32 konstytucji.

Kwestionowany przepis ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych stanowi, że zwrotu nienależnie opłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne nie można dochodzić, jeżeli od dnia ich opłacenia upłynęło 5 lat. Natomiast zgodnie z art. 24 ust. 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych należności z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne ulęgają przedawnieniu po upływie dziesięciu lat.

Zobacz: TK: Wysokość opłaty za pobyt w izbie wytrzeźwień niekonstytucyjna

W ocenie sądu pytającego świadczy to o wyraźnym zróżnicowaniu sytuacji prawnych organu rentowego i podmiotu ubezpieczonego. Prowadzi do dyskryminacji polegającej na braku równoprawnej możliwości odzyskania nadpłaconych składek. Płatnik bowiem nie posiada prawa do żądania zwrotu składek w takim samym okresie, w jakim organ rentowy może egzekwować należność z tytułu składek nieopłaconych.

Kwestionowany przepis narusza zatem konstytucyjną zasadę równości, gdyż bezpodstawnie różnicuje sytuację prawną podmiotów mających roszczenie z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne- ocenia sąd pytający.

PS/źródło:TK

Zobacz także:

TK: Postanowienie oddalające wniosek o wyłączenie komornika nie może być zaskarżone

TK: Procedury nadawania stopnia doktora zgodne z konstytucją