Senat poparł wniosek Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji o wprowadzenie 3 poprawek o charakterze legislacyjno-redakcyjnym do nowelizacji ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych.

Za przyjęciem ustawy w takim kształcie opowiedziało się 82 senatorów.

Nowelizacja dotyczy m.in. kryteriów oceny kwalifikacji sędziów. Spośród dotychczas stosowanych kryteriów oceny wyeliminowane zostaną te odwołujące się do sposobu formułowania wypowiedzi przy wydawaniu i uzasadnianiu orzeczeń i warunków pracy.

Na mocy nowelizacji minister sprawiedliwości uszczegółowi kryteria i sposób oceny pracy sędziego oraz sposób opracowania indywidualnego planu rozwoju zawodowego.

Zobacz: Asystent sędziego bez aplikacji

Ustawa wprowadza ponadto rezygnację z ustawowego wymogu, aby wszyscy asystenci sędziów legitymowali się ukończoną aplikacją ogólną lub zdaniem jednego z prawniczych egzaminów zawodowych. Według inicjatorów projektu ustawy, zmiana wynikała z konieczności zwiększenia liczby osób spełniających ustawowe kryteria i - w konsekwencji - obsadzenia licznych wakatów na stanowiskach asystentów sędziów. Zgodnie z nowymi przepisami, stanowiska te będą mogli obejmować absolwenci wyższych studiów prawniczych, ale zostaną zobowiązani do odbycia specjalnego stażu w ciągu pierwszych 2 lat pracy. Prezesi sądów apelacyjnych mają organizować staże asystenckie, teoretycznie i praktycznie przygotowujące ich uczestników do wykonywania czynności asystenta sędziego. Szczegółowe warunki i tryb odbywania stażu asystenckiego, harmonogram zajęć, a także zakres programowy stażu zostaną określone w rozporządzeniu ministra sprawiedliwości. Ustawa rezygnuje zatem z wymogu odbycia aplikacji ogólnej prowadzonej przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury oraz złożenia egzaminu sędziowskiego, prokuratorskiego, notarialnego, adwokackiego lub radcowskiego. Osoby z tego typu kwalifikacjami nadal będą mogły się jednak ubiegać o stanowisko asystenta sędziego.

PS/źródło:Senat RP

Zobacz także:

Zmiany w ustroju sądów powszechnych weszły w życie