W dniu 17 sierpnia 2013r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, dzięki której będzie można wnosić pisma procesowe do sądu za pośrednictwem placówek pocztowych w krajach członkowskich UE.

Nowelizacja została uchwalona niemal jednogłośnie w czerwcu 2013 r. Zmiany zostały podyktowane interwencją Komisji Europejskiej, która uznała polskie przepisy za niezgodne z prawem unijnym.

Zobacz: Duże zmiany w e-sądzie weszły w życie

Celem nowelizacji jest zrównanie skutków złożenia pisma procesowego w polskiej placówce pocztowej oraz w placówkach pocztowych w państwach należących do UE. W obu przypadkach oddanie pisma będzie równoznaczne z wniesieniem go do sądu.

W dotychczasowym stanie prawnym wniesienie pisma procesowego do sądu było możliwe wyłącznie za pośrednictwem polskiego operatora pocztowego.

Nowelizacja zakłada także, że jeżeli strona nie ma miejsca zamieszkania lub zwykłego pobytu ani w Polsce, ani w żadnym kraju UE i nie ustanowiła pełnomocnika do prowadzenia swojej sprawy w naszym kraju, to będzie musiała wyznaczyć w Polsce pełnomocnika do doręczeń.

DP/Źródło: MS

Zobacz także:

Nowelizacja KPC niewystarczająca