statystyki

Nagroda im. Sergio Vieira de Mello

21.10.2008, 06:41; Aktualizacja: 19.03.2011, 01:58
Uroczystość wręczenia statuetek odbyła się w czwartek w siedzibie krakowskiego Stowarzyszenia Willa Decjusza, które ustanowiło nagrodę w 2003 r. Nagroda przyznawana jest co roku w dwóch kategoriach - osobom oraz  organizacjom pozarządowym za ich szczególne zasługi dla pokojowego współistnienia i współdziałania społeczeństw, religii i kultur.

Krystyna Pryjomko-Serafin jest założycielką Fundacji St. Gabriel Home z Shiefild, która wraz z Fundacją Centrum Współpracy Rozwojowej prowadzi ośrodek pobytowo - edukacyjny dla dzieci więźniarek z Zakładu Karnego w Arushy, w Tanzanii. Helsińska Fundacja Praw Człowieka w Polsce została założona w 1989 roku. Jej powstanie poprzedziła siedmioletnia działalność Komitetu Helsińskiego w Polsce, który pracował w podziemiu od 1982 roku. Fundacja służy m.in. doradztwem w problematyce naruszeń praw osobistych i politycznych. W związku z jubileuszowym charakterem tegorocznej piątej edycji kapituła Nagrody im. Sergio Vieira de Mello przyznała dwie nagrody pozaregulaminowe. Nagrodą Specjalną uhonorowano prof. Szewacha Weissa, byłego ambasadora Izraela w Polsce, dyplomatę, wykładowcę akademickiego i publicystę. Wyróżnienie natomiast przyznano Michałowi Żejmisowi - doktorantowi w Instytucie Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego, współzałożycielowi Instytutu Kultury Białoruskiej oraz Fundacji Rozwoju Oprócz Granic. Sergio Vieira de Mello był Wysokim Komisarzem ds. Praw Człowieka; urlopowany w maju 2003 r. pojechał do Iraku jako specjalny wysłannik sekretarza generalnego ONZ. Zginął 19 sierpnia 2003 r. w zamachu bombowym. Ustanowiona w 2003 r. nagroda jego imienia jest przyznawana od 2004 r. Jej laureatami byli m.in. Tadeusz Mazowiecki, Stowarzyszenia Jeden Świat z Poznania, o. Marian Żelazek, Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego, Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie i Aleksander Milinkiewicz.


Pozostało 5% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane