W dniu 1 października 2013 roku wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu Pracy w zakresie regulacji dotyczących urlopu wychowawczego.

Zgodnie z nowymi przepisami każdemu z rodziców lub opiekunów dziecka przysługiwać będzie wyłączne prawo do jednego miesiąca urlopu wychowawczego z wymiaru 36 miesięcy. W przypadku chęci skorzystania z pełnego wymiaru urlopu wychowawczego, 35 miesięcy tego urlopu będzie mogła wykorzystać np. matka dziecka, natomiast jeden miesiąc tego urlopu przypadnie jego ojcu.

Żaden z rodziców lub opiekunów dziecka nie będzie mógł zrezygnować z należnego mu miesiąca na rzecz drugiego rodzica lub opiekuna.

W taki sam sposób określono wymiar urlopu w przypadku dziecka niepełnosprawnego.

Wyjątkowo z 36 miesięcy urlopu wychowawczego będzie mógł skorzystać jeden z rodziców dziecka, jeśli drugi z nich nie żyje lub gdy nie przysługuje mu władza rodzicielska, został jej pozbawiony albo gdy uległa ona ograniczeniu lub zawieszeniu.

Zobacz: Zmiany w urlopach macierzyńskich weszły w życie

Urlop będzie można wykorzystywać w większej niż dotąd liczbie części - maksymalnie pięciu. Co więcej do czterech miesięcy, wydłużono okres, w którym z urlopu będą mogli korzystać równocześnie oboje rodzice.

Nowelizacja usuwa ponadto niekorzystny przepis mówiący o proporcjonalnym obniżaniu wymiaru urlopu wypoczynkowego, gdy po nabyciu prawa do tego urlopu w danym roku kalendarzowym pracownik korzysta z urlopu wychowawczego, a następnie powraca w tym samym roku do pracy - w takim przypadku urlop wypoczynkowy nie będzie pomniejszany o czas przebywania na urlopie wychowawczym.

Długotrwałe, nieprzerwane korzystanie z urlopu wychowawczego nie będzie ponadto powodowało przedawnienia roszczenia o urlop wypoczynkowy, do którego pracownik nabył prawo przed urlopem wychowawczym.

PS/źródło:MPiPS

Zobacz także:

Pracodawcy mogą już stosować elastyczny czas pracy