Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski przedstawił szczegóły projektu szybkiej rejestracji spółki w trybie online ( s-24) podczas konferencji, która odbyła się w dniu 22 września 2010 roku.

Poza Ministrem Krzysztofem Kwiatkowskim w konferencji udział wzięli także: Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości – Piotr Kluz, Jeremi Mordasewicz z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, Arkadiusz Protas – wiceprezes Business Centre Club, Jerzy Bujok – zastępca sekretarza generalnego Krajowej Izby Gospodarczej oraz Jarosław Paszke – dyrektor Departamentu Informatyzacji i Rejestrów Sądowych Ministerstwa Sprawiedliwości.

W Ministerstwie Sprawiedliwości przygotowany został projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw. 15 września skierowano go pod obrady Komitetu Rady Ministrów.

Celem projektowanej ustawy jest ułatwienie i znaczące przyspieszenie procedury zakładania spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, a ponadto uproszczenie zasad wpisywania takich spółek do Krajowego Rejestru Sądowego.

Nowelizacja wprowadza alternatywny (konkurencyjny) model tworzenia i rejestracji spółek z o.o., modyfikując niektóre obowiązujące wymagania ustawowe w tym zakresie.

Proponowana ustawa przewiduje 1-dniowy termin na rozpatrzenie wniosku o zarejestrowanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, o ile umowa spółki zostanie sporządzona według wzorca udostępnionego w Internecie, a następnie przesłana do sądu drogą elektroniczną wraz z elektronicznym formularzem wniosku rejestrowego i listy wspólników.

Zgłoszenie takiej spółki do rejestru powinno być opatrzone podpisami elektronicznymi uprawnionych osób, przy czym nie jest konieczny bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu.

Projekt ustawy określa także dokumenty, które należy złożyć do sądu rejestrowego w postaci papierowej w terminie 7 dni od dnia wpisania spółki z o.o. do rejestru.

Zgodnie z projektem, także wniosek o wpisanie do rejestru spółki z o.o. utworzonej według wzorca, ale złożony w sposób tradycyjny - w formie papierowej - zostanie rozpoznany w terminie krótszym niż dotychczas, bo 3-dniowym.

PS/MS