Dnia 6-7 marca 2010 r. odbył się Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Adwokatury, na którym zgromadzeni adwokaci, reprezentanci 24 Izb Adwokackich opowiedzieli się za opracowaniem spójnej koncepcji reformy całego wymiaru sprawiedliwości i zadeklarowali chęć współpracy w tym zakresie z władzami i środowiskami prawniczymi.

Adwokaci zgromadzeni na zakończonym w sobotę wieczorem Nadzwyczajnym Krajowym Zjeździe Adwokatury zadeklarowali, iż będą dążyli do reformy systemowej przez współdziałanie z samorządem radców prawnych i innymi środowiskami prawniczymi, a także organami państwa. Wyrazili też zdecydowany sprzeciw wobec przymusowego połączenia zawodów. Podkreślili także potrzebę uszanowania samorządowego charakteru i niezależności adwokatury, a także prawnego wzmocnienia jej pozycji.

W ocenie Adwokatury proponowane do niedawna przez Ministerstwo Sprawiedliwości połączenie zawodów prawniczych nie jest najważniejszym wyzwaniem, przed jakim stoi obecnie system świadczenia pomocy prawnej w Polsce. Podkreślono, iż najistotniejsze kwestie dotyczą systemu działania wymiaru sprawiedliwości i świadczenia pomocy prawnej oraz stanu legislacji. Adwokatura potrzebuje autentycznego otwarcia na szczerą dyskusję, podjęcia dialogu społecznego ze wszystkimi środowiskami prawników.

Zawód adwokata ma swoje szczególne powołanie, w państwie, które ma aspiracje do bycia państwem prawa, co podkreślił w swoim wystąpieniu Prezydent RP Lech Kaczyński. Wsparł także ideę dostępu do zawodu adwokata z punktu widzenia równych szans. Zdaniem prezydenta RP obecny stan należy doskonalić, ale bez radykalności działania.

Zjazd zaproponował także pakiet reform dotyczących rozwiązania powyższych problemów, a także przestrzegania praw człowieka i uporządkowania rynku usług prawniczych. Uchwały zjazdowe postulują także reformy sądownictwa dyscyplinarnego w Adwokaturze i unowocześnienie systemu składania skarg na adwokatów. Podkreślono, iż w ciągu ostatnich 5 lat z usług prawników dowolnej specjalności, korzystał niemal co piąty mieszkaniec Polski (czyli 19 % społeczeństwa), zatem mając na uwadze powyższą statystykę należy stwierdzić, iż rozmiary rynku usług prawnych w Polsce nie rosną równie dynamicznie, jak liczebność adwokatów i radców prawnych, w związku z czym należy przygotować i wdrożyć program pomocy prawnej, i zachęcić do korzystania usług prawnych społeczeństwo.

Zadeklarowano chęć rozmów o reformach niezbędnych dla całego wymiaru sprawiedliwości oraz zawodu adwokata. Szczególnie ważne w tych rozmowach wydają się takie zmiany, które będą konsekwentnie poprawiały bezpieczeństwo prawne obywateli, a tym samym wzmocnią zaufanie do zawodów prawniczych – podsumowała Zjazd adw.Joanna Agacka-Indecka, Prezes NRA.

Paulina Szewioła

Badanie firmy Millward Brown SMG/KRCz lutego 2010, Nowa adwokatura – w opinii Polaków –raport z badania Omnibus, na reprezentatywnej próbie 1009 osób

Zobacz także:

Adwokaturę czekają zmiany

Chcemy rozmawiać o połączeniu zawodów