statystyki

RPO w sprawie aresztów tymczasowych

13.03.2009, 04:14; Aktualizacja: 19.03.2011, 02:00
Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Ministra Sprawiedliwości w kwestii problemu związanego ze stosowaniem aresztów tymczasowych w Polsce.

Dr Janusz Kochanowski przypomniał o tym, że wielokrotnie zwracał uwagę na brak w plskim prawie górnego limitu czasu trwania tymczasowego aresztowania. Podkreślał, że stan ten może być sprzeczny z Konstytucją RP i Europejską Konwencją o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. RPO zauważa w liście do MS, że nadal nieodosobnione są przypadki stosowania tymczasowego aresztu przez zbyt długi okres czasu. Wspomina także o przypadkach, w których sąd zrezygnował z zastosowania aresztu a oskarżeni (podejrzani) dokonali zabójstw pokrzywdzonych lub świadków. RPO podkreśla, więc że działania odnoszące się do praktyki stosowania aresztów tymczasowych powinny przebiegać dwutorowo. Z jednej strony w celu zapewnienia bezpieczeństwa osób pokrzywdzonych przestępstwem zaś z drugiej strony- w celu wyeliminowania lub znacznego ograniczenia przypadków nadmiernie długotrwałego tymczasowego aresztu.


Pozostało 0% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane