Głównymi tematami podczas dwudniowych obrad na Kongresie Sędziów Polskich było zagadnienie opracowania nowego modelu kształcenia sędziów, oraz uregulowanie kwestii wynagrodzeń sędziowskich.

Na wstępie II Kongresu Sędziów Polskich Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa Stanisław Dąbrowski omówił kwestie dotyczące kondycji władzy sądowniczej w Polsce.

I Kongres Sędziów Polskich odbył się w roku 1999 i wśród najważniejszych zagadnień które pojawiły się był apel o wysoką jakość stanowionego prawa i podnoszenie kultury prawnej w społeczeństwie.

Po 9 latach wiele z problemów udało się rozwiązać, m.in. uzyskanie przez KRS względnej autonomii budżetowej, uchwalenie w 2001- nowej ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i ustawy-Prawo o ustroju sądów powszechnych. Skróceniu także uległ także czas trwania postępowań sądowych.

Kwestia wynagrodzeń

Od czasu I Kongresu nie stworzono jednak dobrego modelu sądownictwa. Ta kwestia, a także relacja między władzą ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą były przedmiotem dwudniowych obrad.

Wśród poruszonych spraw pojawiła się dyskutowana w ostatnim czasie kwestia wynagrodzeń sędziowskich. Pan sędzia Stanisław Dąbrowski- Przewodniczący Krajowej Rady Sądowniczej komentując protesty sędziów- tzw. „dni bez wokandy”, przyznał że Rada nie pochwala takich działań przedstawicieli sądownictwa.

„KRS nie jest związkiem zawodowym sędziów, ale organem czuwającym nad niezależnością i niezawisłością sędziów ”-powiedział Przewodniczący KRS. Jego zdaniem protest działa destrukcyjnie na państwo i nie jest właściwą drogą do wyegzekwowania żądań.

Obietnica Ministerstwa Sprawiedliwości podwyżki o 25 % nie została spełniona, ostatnie ustalenia co do kwoty 1,000 zł. podwyżki od 2009 r. jest obietnicą, za która nie stoją żadne konkretne działania.

Nie ma w tej sprawie projektu skierowanego do Sejmu, który miał być opracowany do końca września 2008 r.- podkreślił sędzia Dąbrowski.

Znaczenie Krajowej Rady Sądowniczej

Prof. M. Safjan w swoim wykładzie inauguracyjnym położył nacisk na znaczenie władzy sadowniczej jako trzeciej i niezależnej władzy. Podkreślił iż w Europie obecnie trzecia władza wkracza na pole zastrzeżone dla ustawodawcy. W swoim wystąpieniu postulował o zwiększenie prerogatyw władzy sadowniczej, a w konsekwencji zwiększenie odpowiedzialności jaka na niej spoczywa. Podkreślił znaczenie Krajowej Rady Sądowniczej jako łącznika miedzy władzą wykonawcza a sądowniczą.

Zdaniem Prof. Safjana niedostateczna wysokość wynagrodzenia sędziów jest przyczyną braku napływu wykwalifikowanych prawników do zawodu, oraz jest głównym powodem rezygnacji sędziów.

Kryzys sądownictwa?

Nadmierne obciążenie sędziów, które wpływa na przedłużenie postepowania jest zdaniem pierwszego Prezesa SN Lecha Gardockiego głównym problemem polskiego sądownictwa.

Były prezes KRS Włodzimierz Olszewski wyraził zaniepokojenie faktem iż pierwsi aplikanci wykształcenie według nowego modelu kształcenia będą mogli ubiegać się o stanowisko sędziego w roku 2014. Taka sytuacja grozi poważnym kryzysem sądownictwa.

Propozycja zmian

Większość wystąpień dotyczyła opracowania nowego modelu kształcenia sędziów i uregulowania kwestii zarobków sędziów. Zdaniem większości obradujących pozytywnym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie do ustawy budżetowej wskaźnika odpowiadającego średniej krajowej.

Jak podkreślił Prezes TK- Bogdan Zdziennicki: „ Aby zawód sędziego był ukoronowaniem zawodów prawniczych i stanowił misję należy stworzyć odpowiednie warunki socjalne, społeczne i finansowe dla przyszłych sędziów.”

Anna Sergiej

Zobacz także:

Polski system probacji - konferencja »

Konferencja z okazji 25. rocznicy utworzenia przy Uniwersytecie Essex Centrum Praw Człowieka »