Trybunał Konstytucyjny orzekł, że pozbawienie lekarza weterynarii, wobec którego orzeczono w drugiej instancji karę upomnienia, możliwości odwołania się do sądu od wymierzonej mu kary dyscyplinarnej, jest niezgodne z konstytucją.

Trybunał Konstytucyjny ogłosił wyrok wydany na posiedzeniu niejawnym w sprawie pozbawienia lekarza weterynarii wobec którego orzeczono w drugiej instancji karę upomnienia, możliwości odwołania się do sądu apelacyjnego od wymierzonej mu kary dyscyplinarnej.

Nieobowiązujący już art. 46 ust. 2 ustawy o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych przyznawał prawo wniesienia odwołania do sądu lekarzowi weterynarii wyłącznie w razie ukarania karą zawieszenia lub pozbawienia prawa wykonywania zawodu. Tym samym przepis ten zamykał drogę sądową lekarzowi weterynarii ukaranemu karą nagany lub upomnienia.

Zobacz: TK: Prawo do zachowku zgodne z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny uznał, że niemożność odwołania się w takiej sytuacji do sądu powszechnego jest niekonstytucyjna. W ocenie TK istnieje wymóg zagwarantowania przez ustawodawcę pełnej sądowej kontroli orzeczeń dyscyplinarnych, bez względu na rodzaj i stopień dolegliwości zastosowanej sankcji.

Ponadto Trybunał zwrócił uwagę, że naruszenie standardów ochrony dostrzegł sam ustawodawca, czego dowodem jest ustawa z 5 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o izbach lekarskich i niektórych innych ustaw, która weszła w życie 20 lipca 2013 r. Uchyliła ona kwestionowany przepis i wprowadziła kasację do Sądu Najwyższego od prawomocnego orzeczenia wydanego przez Krajowy Sąd Lekarsko-Weterynaryjny, niezależnie od rodzaju orzeczonej kary dyscyplinarnej.

PS/źródło:TK

Zobacz także:

TK: Zasady przeprowadzania egzaminów musi regulować ustawa