Cudzoziemiec, pragnący uzyskać status uchodźcy i zgodę na pobyt tolerowany, musi wykazać iż w kraju z którego uciekł jest narażony na rzeczywiste zagrożenie dla jego życia. Samo złe traktowanie nie jest wystarczająca przesłanką. Nie może ponadto wskazywać na fałszywa tożsamość a jego zeznania muszą być wiarygodne.

Wojewódzki Sąd Administracyjny rozpatrzył skargę na decyzją Rady ds. Uchodźców, w która odmówiła ona cudzoziemcowi zgody na pobyt tolerowany.

Źródłem sprawy była sytuacja obywatela Dagestanu, który początkowo zwrócił się do Urzędu ds. Cudzoziemców z wnioskiem o przyznanie statusu uchodźcy i udzielenie zgody na pobyt tolerowany.

Organ pierwszej instancji negatywnie odniósł się do powyższej kwestii, gdyż powody i racje przedstawione przez wnioskodawcę są sprzeczne i niejasne.

Twierdził on na początku iż jest obywatelem Republiki Czeczeńskiej a granicę Polski przekroczył wraz z żoną i dzieckiem.

Powyższe informacje okazały się nieprawdziwe , gdyż w trakcie zeznań wyszło na jaw iż w rzeczywistości posiada obywatelstwo awalskie a wspominana rodzina okazała się osobami trzecimi.

Zgodnie z twierdzeniami cudzoziemca, powodem dla którego został zmuszony opuścić kraj, była napaść jakiej doznał ze strony wojskowych we własnym domu.

W wyniku decyzji organu pierwszej instancji, wnioskodawcy odmówiono mu nadania powyższych

uprawnień. Zainteresowany od początku złożenia wniosku podawał nieprawdziwe informacje i wskazywał na fałszywą tożsamość.

Na decyzję urzędu istotny wpływ miała także opinia Ośrodka Studiów Wschodnich, wskazująca iż sytuacja w Dagestanie jest stabilna. Ponadto wnioskodawca nie wskazał także rzeczywistego zagrożenia dla swego życia a samo złe traktowanie

Decyzję urzędu podtrzymała Rada ds. cudzoziemców, argumentując iż skarżący składał fałszywe zeznania, które znacznie obniżają jego wiarygodność.

WSA oddalił skargę, uzasadniając że podanie ograniczył tylko do badania przesłanek dotyczących pobytu tolerowanego, gdyż tylko w takiej części decyzja została zaskarżona

Dodał iż aby mogły być rozważane powody do uzyskania wspomnianej zgody, zainteresowany winien wykazać iż powrót do rodzinnego kraju wiąże się z zagrożeniem i udowodnić je.

Cudzoziemiec nie uczynił jednak zadość powyższym przesłankom a całość jego zeznań była ogólnie niewiarygodna.

SygnAkt VI SA/Wa 603/08

Katarzyna Żółkowska