Ministerstwo Sprawiedliwości deklaruje, iż w kontekście wymiaru sprawiedliwości jesteśmy gotowi na EURO 2012. To dobre przygotowanie ma wynikać z działań podjętych zarówno przez resort jak i prezesów sądów.

Ministerstwo Sprawiedliwości oraz prezesi sądów w wyniku dokonanej analizy, podjęli działania organizacyjne zmierzające do zapewnienia na czas EURO 2012 dostatecznej liczby sal rozpraw, obsługi administracyjnej i obsady sędziowskiej.

Mobilizacja sędziów

W wyniku tych działań na czas trwania Turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej zapewniono gotowość sędziów i urzędników sądowych na terenie miast gospodarzy rozgrywek.

I tak w sądach rejonowych okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie przygotowanych jest 130 sędziów, którzy będą mieli do dyspozycji 99 sal rozpraw i 282 urzędników sądowych.

Dalej, w sądach rejonowych okręgu Sądu Okręgowego Warszawa - Praga gotowych jest 39 sędziów, którzy będą mieli do dyspozycji 50 sal rozpraw i 99 urzędników sądowych.

Ponadto w sądach rejonowych okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku przygotowanych jest 78 sędziów, którzy będą mieli do dyspozycji 60 sal rozpraw i 132 urzędników sądowych.

Z kolei w sądach rejonowych okręgu Sądu Okręgowego we Wrocławiu czekać będzie 51 sędziów, którzy będą mieli do dyspozycji 36 sal rozpraw i 85 urzędników sądowych, a w sądach rejonowych okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu będzie to 50 sędziów, którzy będą mieli do dyspozycji ok.30 sal rozpraw i 63 urzędników sądowych.

Zobacz: Biometryczna identyfikacja kibiców nie na Euro 2012

Służba więzienna gotowa na EURO

Jak informuje resort sprawiedliwości Służba Więzienna już od dłuższego czasu przygotowuje się do specyficznej sytuacji jaka może mieć miejsce w czasie trwania Turnieju.

W Centralnym Zarządzie Służby Więziennej realizowany jest projekt „Służba Więzienna w Zintegrowanej Koncepcji Bezpieczeństwa UEFA EURO 2012”. Uwzględniono w nim wszystkie przewidywane zadania i problemy, które mogą być związane z mistrzostwami, w tym zapewniono właściwą liczbę miejsc do przyjęcia ewentualnych zatrzymanych.

Nowe prawo

Ponadto właśnie z inicjatywy Ministerstwa Sprawiedliwości do Kodeksu karnego wprowadzono zmiany, które mają warunkować skuteczniejszą walkę z autorami fałszywych alarmów bombowych i złodziejami infrastruktury

Fałszywe alarmy

Art. 224a k.k. wprowadził nowy typ przestępstwa, kryminalizującego jako występek wywołanie fałszywym alarmem lub fałszywą informacją niepotrzebnej czynności instytucji użyteczności publicznej lub innego organu ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, mającą na celu uchylenie nieistniejącego de facto zagrożenia.

Tym samym odpowiedzialność sprawcy będzie warunkowana poprzez nie samą okoliczność spowodowania „alarmu”, ale konkretny skutek, którym są niepotrzebne działania służb.

Kradzież infrastruktury

Z kolei w art. 254a zawarte jest rozwiązanie nakierowane na skuteczną walkę ze złodziejami elementów infrastruktury technicznej, a także z osobami dokonującymi aktów wandalizmu.

Powyższy przepis kryminalizuje zachowania polegające na zaborze, zniszczeniu, uszkodzeniu lub uczynieniu niezdatnymi do użytku części składowych sieci infrastruktury, zaspokajających niezbędne potrzeby ludności, sieci telekomunikacyjnej, a także linii kolejowych i tramwajowych. Kryminalizacja wynikająca z przepisu obejmuje między innymi nagminne zachowania, polegające na zaborze elementów wykonanych z metali szlachetnych - trakcji i szyn kolejowych, kabli telekomunikacyjnych, studzienek rewizyjnych, przewodów elektrycznych, kondensatorów.

Czas pokaże jak polski wymiar sprawiedliwości poradził sobie z tak dużym wyzwaniem.

PS/źródło:MS

Zobacz także:

Minister Sprawiedliwości o bezpieczeństwie podczas EURO 2012

Mobilizacja adwokatów na Euro 2012