Rada Ministrów przyjęła dwa projekty nowelizacji ustaw reformujących system emerytalny. Pierwszy projekt dotyczy powszechnego systemu emerytalnego, z kolei drugi obejmuje ograniczenia szczególnych przywilejów emerytalnych funkcjonariuszy służb mundurowych i żołnierzy zawodowych.

Zmiany w powszechnym systemie emerytalnym

W systemie powszechnym wiek emerytalny będzie wydłużany od 2013 r. Z każdym kolejnym rokiem będziemy pracować dłużej, czyli docelowe 67 lat kobiety osiągną w 2040 r., a mężczyźni w 2020 r. Nowe regulacje obejmą kobiety urodzone po 31 grudnia 1952 r. i mężczyzn urodzonych po 31 grudnia 1947 r.

Osoby, które nie osiągnęły wieku emerytalnego 67 lat, będą mogły skorzystać z częściowej emerytury. Kobiety będą mogły skorzystać z tej możliwości po ukończeniu 62 lat z kolei mężczyźni po ukończeniu 65 lat. Warunkiem będzie posiadanie odpowiedniego stażu ubezpieczeniowego, który dla kobiet będzie wynosił co najmniej 35 lat, a 40 lat dla mężczyzn. Do stażu ubezpieczeniowego będą wliczane okresy składkowe i nieskładkowe. Emerytura częściowa wynosiłaby 50 proc. pełnej kwoty emerytury z FUS. Pobrane emerytury częściowe zostałyby odliczone od zgromadzonego kapitału emerytalnego.

System emerytalny dla służb mundurowych

Z kolei nowy system emerytalny dla służb mundurowych i żołnierzy zawodowych obejmie osoby, które wstąpią do służby po wejściu w życie nowych przepisów, czyli od początku 2013 r.

Aby przejść na emeryturę trzeba będzie spełnić łącznie dwa warunki: skończyć 55 lat i przepracować 25 lat. Funkcjonariusze i żołnierze pozostający w służbie w dniu wejścia w życie nowych przepisów będą mogli wybrać, czy chcą odejść na emeryturę na obowiązujących zasadach, czy nowych.

Podstawę wymiaru emerytury mundurowej ma stanowić średnie uposażenie z 10 kolejnych lat służby wraz z nagrodą roczną i dodatkami stałymi. Funkcjonariusz lub żołnierz będzie mógł sam wybrać najbardziej korzystny dla siebie okres 10 lat, który będzie podstawą do wyliczenia przyszłego świadczenia.

PS/źródło:KPRM

Zobacz także:

Lewiatan: Reforma systemu emerytalnego służb mundurowych wymaga zmian

Lewiatan ocenił kompromis w sprawie reformy emerytalnej